Gündem
16 Eki 2019 13:50 Son Güncelleme: 16 Eki 2019 13:55

TGC'den duayen gazeteci Orhan Birgit için başsağlığı mesajı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı Sahibi Gazeteci Orhan Birgit 15 Ekim 2019 Salı günü vefat etti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu'nun yayınladığı başsağlığı mesajında "Gazetecilik mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren, önceki Bakanlarımızdan Orhan Birgit’i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz" denildi.

Orhan Birgit’in cenazesi 17 Ekim 2019 Perşembe günü kılınacak öğle namazının ardından
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi’nden alınarak Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

ORHAN BİRGİT KİMDİR?
1927 yılında Kars’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Mesleğe 1945 yılında Mersin Akın Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Sırasıyla Memleket, Ulus, Dünya, Yeni Sabah Gazeteleri’nde çalıştı. Sahibi olduğu Kim Dergisi’nde Yazı İşleri Müdürü, Genel Yayın Müdürü ve Köşe Yazarı olarak görev yaptı. Cumhuriyet Gazetesi’nde ‘Düzyazı’ başlığı altında haftada üç gün köşe yazıları yayınlandı.

1965 yılında İstanbul Milletvekilliği, 1974 yılında da Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak görev yaptı. Aynı dönemde Hükümet Sözcülüğü görevini de üstlendi. Hürriyet Vakfı İletişim ve Eğitim Merkezi’nin kurucu üyesi olarak da etkin çalışmalarda bulundu. Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği ile Yürütme Kurulu Başkanlığı da yapan Birgit’e  Anadolu Üniversitesi Senatosunca Fahri Doktora ünvanı verildi. Anadolu, Galatasaray ve Marmara Üniversiteleri’nde ders, panel, seminer ve konferanslar veren Orhan Birgit 1998 yılında TGC Burhan Felek Basın Hizmet ödülüne değer görüldü. Bir dönem Basın Konseyi Başkanlığı’nı da yürüten Basın Şeref Kartı taşıyordu.