Gündem
24 Kas 2019 21:30 Son Güncelleme: 24 Kas 2019 21:36

Teslim Töre kansere yenik düştü!

Türkiye devrimci hareketinin önemli isimlerinden Teslim Töre, İsviçre’de hayatını kaybetti. Töre uzun süredir kanser tedavisi görüyordu

1968 kuşağı devrimci hareketinin öncülerinden olan Teslim Töre hayatını kaybetti. Uzun süredir kanser hastalığı ile mücadele eden Töre, İsviçre’nin Bern kentinde Beau-Site Hastanesi’nde yoğun bakım servisinde tutuluyordu.

Töre ile aynı şehirde yaşayan oğlu Hasan Töre babasının durumunun kötüleştiğini ancak umutlarını yitirmek istemediklerini söylemişti.

Töre’nin Almanya’da yaşayan diğer oğlu Şükrü Töre ise babasının ömrünün insanlığın kurtuluşu mücadelesiyle geçtiğini belirterek son bir yıldır buna kanserden kurtuluş mücadelesinin de eklendiğini belirtmişti. Şükrü Töre, babasını ziyarete pek çok yoldaşının ve dostunun geldiğini kaydetmişti.

İsviçre’ye iltica etmişti

1939’da Malatya’da doğdu. Aktif siyasete 1963’de Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) üye olarak adım attı. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarıyla birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun (THKO) kuruluşuna katkı verdi. Bir süre Suriye ve Filistin’de bulundu.

Türkiye Komünist Emek Partisi’nin (TKEP) kurucuları arasında yer aldı. Birleşik Sosyalist Parti ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin de kurucu üyelerinden olan Töre, hayatının uzun bir bölümünü de cezaevlerinde geçirdi. İ

stanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanırken İsviçre’ye iltica talebinde bulunan Töre 2004’ten bu yana bu ülkede yaşıyordu.