Spor
10 Ağu 2022 09:06 Son Güncelleme: 10 Ağu 2022 09:15

Tenis efsanesi Serena Williams kortlara veda ediyor

Spor dünyası en büyük efsanelerinden birine vedaya hazırlanıyor. 23 Grand Slam şampiyonluğuyla adını kortlara altın harfle yazdıran Serena Williams, Amerika Açık'tan sonra tenisi bırakacak.

Tenis dünyasının efsanesi 40 yaşındaki Serena Williams, ABD Açık sonrası emekli olacağını açıkladı. Vogue dergisine özel bir röportaj veren ABD’li efsane, zor da olsa kariyerine nokta koyacağını söyledi.

Efsane tenisçi, son yıllarda tenisin dışında farklı alanlara zaman harcamaktan mutluluk duyduğunu belirtti. 29 Ağustos’ta başlayacak ABD Açık’a katılmasının ardından tenisten uzaklaşacağını belirten Williams, “Emeklilik kelimesini sevmiyorum. Bu, hayal edebileceğim en zor şey. Tenise veda etmek istemiyorum, ama hayatımın sonraki aşamasına hazır olduğumu da biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu konuya ilişkin gelecek haftalarda detaylı açıklamalarda bulunacağını kaydeden Williams’ın, sosyal paylaşım sitesi Instagram hesabına ‘Geriye sayım başladı.’ mesajını yazması, dikkati çekti.

Son yıllarda yaşadığı sakatlıklar ve ilerleyen yaşı nedeniyle eski formundan uzaklaşan ve dünya sıralamasında 407. basamakta yer alan Serena Williams, devam eden Kanada Açık turnuvasında ilk tur maçını kazanarak 14 ay sonra tek kadınlar kategorisinde ilk galibiyetine ulaşmıştı.

“BENİM İÇİN KOLAY DEĞİL”
23 Grand Slam şampiyonluğu bulunan Williams, “Bu yol ayrımında olmaktan nefret ediyorum. Kendi kendime keşke benim için kolay olsa diyorum ama değil. Bitmesini istemiyorum ama aynı zamanda bir sonraki hayatıma hazırım. Bu röportaj yayınlandığında dergiye nasıl bakacağımı bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu spor bana çok şey kattı” diyen Serena Williams, “ABD Açık’ı kazanma hedefiyle tenis oynamaya başladım. Sonrasını düşünmedim ve kazanmaya devam ettim. Martina Hingis’in grand slam sayısını geçtiğim zamanı hatırlıyorum. Margaret Court’un 24 şampiyonluk rekorunu geçemediğim için en iyisi olmadığımı söyleyenler var. Ama bugünlerde tenis geçmişimi oluşturmakla ailemi oluşturmak arasında seçim yapmam gerekirse, ikincisini seçiyorum. Bebek emzirirken oynadım, doğum sonrası depresyonla oynadım. Doğumdan döndükten sonra şansım vardı. Ama 23 kez kazandım ve aslında bu olağanüstü” dedi.

 

Kariyeri boyunca 319 hafta dünyanın 1 numarası olarak kalan Serena Williams, 7 Wimbledon, 7 Avustralya Açık, 6 Amerika Açık, 3 Roland Garros, 6 Wimbledon çiftler, 4 Avustralya Açık çiftler, 2 Amerika Açık çiftler ve 2 Roland Garros Çiftler şampiyonluğu yaşadı. Williams ayrıca 4 kez olimpiyat altın madalyası aldı.