Medya Günlüğü
11 Ara 2019 11:58 Son Güncelleme: 11 Ara 2019 12:30

Temsa üretime ara verdi! Konu meclis gündeminde...

Türkiye'nin önde gelen otobüs üreticilerinden Temsa, 23 Aralık'a kadar üretimi durdurdu. Üretimi durdurmaya gerekçe olarak ise şirketin yaşadığı mali sıkıntılar gösterildi. İlk olarak konu, Meclis gündemine taşındı.

Temsa üretime ara verdi! Konu meclis gündeminde...

Bir süredir Sabancı Ailesi hakkında dikkat çeken yazılar kaleme alan Sabah Gezetesi yazarı Dilek Güngör, geçen haftaki yazısında Temsa'nın satışı hakkında önemli bilgiler paylaşıp, Sabancı Holding CEO'su Cenk Alper'i konuyla ilgili açıklama yapmaya çağırmıştı.

"Sabancı’nın Temsa operasyonu mahkemelik oldu. Bankalar,Temsa satışı, öncesi ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili Ünverler ve Sabancı'ya suç duyurusunda bulundu. Satış öncesi çekilen krediyle borçlandırılan şirketin paralarının bir kısmı Isviçre'ye gitmiş..." ifadelerini kullanan Güngör, şu üç soruyu sormuştu:

"Birincisi, Sabancı ailesi Temsa'yı kasası doluyken neden piyasada 'ucuz' denilen fiyata sattı?

İkincisi, Ünverler, Temsa'yı şirketin kasasındaki sıcak parayla mı aldı?

Üçüncüsü, Sabancı ailesi Temsa'yı satıştan üç-beş ay önce neden 500 milyon TL borçlandırdı?"

ÜRETİM DURDURMA KARARI ALDI

Bu gelişmelerin ardından Temsa, 23 Aralık'ta üretim durdurma kararı aldı. Karara gerekçe olarak şirketin yaşadığı mali sıkıntılar gösterildi.

MECLİS GÜNDEMİNDE

Temsa'nın üretimi durdurması Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

1968 yılında kurulan ve 1987’den bu yana Adana’da bulunan 510 bin metrekarelik üretim tesisinde faaliyetlerini sürdüren Temsa'nın yılda 10 binin üzerinde otobüs, midibüs ve hafif kamyon ürettiğini anımsatan CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle Meclis'e soru önergesi sundu.

Türkiye’nin yerli otomobil için babayiğit arayıp bulamadığı bir dönemde yerli otobüs firmasının yabancı bir fona satılmasının vahim bir durum olduğuna işaret eden Şevkin, "Tüm testlerden geçen, ürettiği elektrikli otobüsü dünya pazarlarına sunmaya hazırlanan Türkiye’nin markası Temsa'nın Mart 2019’da Lozan’da kurulan ‘True Value Capital Partners’ adlı fon tarafından satın alınmasının ardından gerçekleşen üretimi durdurma kararı düşündürücüdür” dedi.

'70’E YAKIN ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİRKEN ÜRETİM DURDU'

 Türkiye dışında, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya gibi önde gelen ekonomilerdeki önemli pazarların da yer aldığı dünya çapında 70’e yakın ülkede faaliyet gösteren işletmede yaşanan sıkıntıların giderilmesi gerektiğini vurgulayan Şevkin, Varank tarafından şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

-Yıllardır yerli otomobil üretiminde babayiğit arayan, onca emeğe konsorsiyuma rağmen otomobil üretimini gerçekleştiremeyen Türkiye, 50 yıllık otobüs üretim markasını bir yabancı fona bu kadar çabuk oldu-bittiye getirerek neden satmıştır?

-Bu satış kimler tarafından onaylanmıştır? Rekabet Kurulu’nun gündemine gelmiş midir?

-ASELSAN’la birlikte elektrikli otobüs üreten ve ürettiği otobüsü dünyaya satmaya başlayan  Temsa’da devir sonrası üretimi durdurma kararı neden alınmıştır?

-Temsa sadece Sabancı’nın ya da yabancı fonun mudur? Temsa'ya Aselsan’ın, TÜBİTAK’ın karşılıksız katkıları, verilen teşvikler, vergilerimizle sağlanan kolaylıkların bedeli ne olacak?

-50 yıllık bir teknoloji şirketini yurt dışı fona satmak bu kadar kolay mıdır? Satılan bir ülkenin otomobil markası mı yoksa herhangi bir ‘mandıra’ mıdır?

-Temsa'yı satın alan fonun perde arkasında kim vardır? Temsa’nın rakipleri veya petrol lobilerinin bu fonla bir ilişkisi söz konusu olabilir mi?

-Temsa'yı satın alan yabancı fon ‘ben burada üretim yapmayacağım’ derse bir yaptırımla karşı karşıya kalacak mıdır?

-1500 çalışan, yüzlerce yetişmiş mühendis işsiz kalırsa, binlerce tedarikçi mağdur olursa bozulan bu ekosistemi düzeltecek bir önleminiz var mı?