Temmuz zammında ‘kök maaş’ detayı! Emekli aylığı farkına enflasyon ayarı…

TBMM Genel Kurulu, yargıda yeni düzenlemeler içeren kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak. Plan ve Bütçe Komisyonunda emekli maaş zammı ve geçici işçilere kadro düzenlemesini içeren kanun teklifi görüşülecek. En düşük emekli maaşı 7.500 TL olurken gözler şimdiden Temmuz ayında yapılacak enflasyon zammına çevrildi. Temmuz ayındaki zam ile taban maaşın üzerinde alan emeklilerle fark korunacak. İşte detaylar…

Temmuz zammında ‘kök maaş’ detayı! Emekli aylığı farkına enflasyon ayarı… - Sayfa 1

Haftalık çalışmasına bugün başlayacak Genel Kurulda, yargıda yeni düzenlemeler içeren İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek. Teklifle, 18 yaşından küçük engelli veya ağır hasta çocuğu olan 10 yıldan az cezaya çarptırılan hükümlü annelerin cezalarının infazı 1 yıl ertelenebilecek. Bu erteleme her defasında 6 ayı geçmemek üzere 4 kez uzatılabilecek.

120
Temmuz zammında ‘kök maaş’ detayı! Emekli aylığı farkına enflasyon ayarı… - Sayfa 2

İCRA KARARI

Konut olarak kullanılan yerlerde haciz yapılması, icra mahkemesi kararına bağlanacak. Aile bireylerine ait kişisel eşya ile ailenin ortak kullanımına hizmet eden ev eşyaları haczedilemeyecek. İcra takibine konu alacağa yetecek miktarı aşacak şekilde haciz yapılması yasaklanacak.

220
Temmuz zammında ‘kök maaş’ detayı! Emekli aylığı farkına enflasyon ayarı… - Sayfa 3

KİRA ANLAŞMAZLIĞINA ARABULUCU ZORUNLULUĞU

Kat mülkiyetinden kaynaklanan kiracı-ev sahibi ya da komşu hakkıyla ilgili uyuşmazlıklarda arabulucuya başvuru zorunlu olacak.

320
Temmuz zammında ‘kök maaş’ detayı! Emekli aylığı farkına enflasyon ayarı… - Sayfa 4

EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM KOMİSYONDA

Plan ve Bütçe Komisyonu pazartesi günü toplanacak.

420