Televizyoncular neden ünlü konuk bulamıyor?

Televizyoncular yıllarca ünlülerden ya da tartıştıkları konunun uzmanlarının etinden sütünden yününden faydalandılar ama artık herkesin gözü açıldı.

Demet Akalın ve Alişan kısa süre önce Star TV’de “Demet ve Alişan ile Sabah Sabah” adlı bir programına başladılar ama dertliler çünkü söylediklerine göre, sabah saatlerinde canlı olarak yayınlanan magazin ağırlıklı programa konuk bulamıyorlarmış.

Virüs tehlikesinin azalmaması nedeniyle canlı yayınlanan programlarına konuk bulamamaktan şikayet eden Alişan ve Demet Akalın arasında ilginç bir diyalog yaşandı.

“İnsanları programa çağırıyoruz ama katılmamak için bize yalan söylüyorlar, ‘müziği bıraktım’ diyorlar" diyen Demet Akalın'a, Alişan, "Bunu dedikten bir hafta sonra şarkı çıkaranlar var. Ayıp” şeklinde cevap verdi.

Açık konuşayım, bu şikâyeti daha çok ederler/edecekler çünkü artık kimse televizyona çıkmak istemiyor. Hele sabah programları için erkenden uyanıp yollara düşmek kimsenin derdi değil. Mesele de virüs değil, o ancak işin bahanesi olur.  Asıl sitem şu; bu programların çıkana hiç faydası yok.

Olay şöyle gelişiyor.

Programın konuk ağırlamacısı (eğer şöhreti kocamansa bizzat sunucu) ünlüyü arar davet eder, kanalın arabasıyla evinden aldırır, makyaja sokar, programa çıkarır, yalandan iki hasbihal eder ve yine kanalın arabasıyla evine yollar.

Bazı “hakkını yedirmeyen” isimler hariç bunun çağırılana ekonomik katkısı yoktur. İnsanlar bu çağrıları dolaylı faydaları yüzünden kabul ediyorlardı ama onlar da tükendi.

Sabah programlarına katılmanın albüm satışına katkısı nedir? Sıfır!

Bu programlarda gözükmenin kişinin şöhretine bir etkisi var mı? Yok! Şöhreti olmasa zaten çağırmazlar.

Televizyoncular yıllarca ünlülerden ya da tartıştıkları konunun uzmanlarının etinden sütünden yününden faydalandılar ama artık herkesin gözü açıldı. Hele de müzik dünyasının asıl para kazandıran işi olan konserler bitmişken kimse çıkıp televizyonda gözükmek falan istemiyor. Televizyonun yerini çoktan sosyal medya aldı, herkesi PR’ını oradan yapıyor.

Bakın Masterchef’e, programın adı çok havalı ama yarışmacılar daha sütlaç yapmayı bilmiyorlar, neden? Çünkü gerçekten yetenekli bir aşçı gidip o terazide tartılmaz. Ya da gündüz kuşağında yayınlanan moda programlarına bakın. Mutant yarışmacılar cirit atıyor çünkü aklı başında hiç kimse o maskaralığa bulaşmaz.

Eskiden televizyona çıkmak büyük olaydı şimdi sadece angarya…

Çözüm nedir peki?

Nasıl ki dizide oynayan oyuncuya para veriyorsanız programlara katılan ünlü-ünsüz herkese para ödemelisiniz, bu işin düzgün bir karşılığı olmalı ki insanlar çıkıp sanatlarını icra etsin vs.

Türkiye’nin en ünlü şarkıcısı kim? Hiç televizyona çıkmayan (nadiren ve parasını alıp çıkan) Tarkan!

Her çağırana koşma dönemi bitti, program yapanlar, Demet Akalın ve Alişan gibi şikayet etmek yerine konuklar için bütçe ayırsınlar.