Televizyon ünlüleri bizi kandırıyor!

Televizyonun işi zaten kandırmak, diziler, reklamlar, tartışma programları, hepsi aynı amaca hizmet ediyor ama konum bu değil.

Yerli kripto para borsası Thodex batıp, sahibi de yurtdışına kaçtıktan sonra gözler borsanın reklam filminde oynayan ünlü isimlere çevrildi. Aralarında Özge Ulusoy, Deren Talu ve Ebru Şallı gibi isimlerin bulunduğu Thodex reklamında oynayan 8 ünlüden henüz bir açıklama gelmedi. Geleceğini de sanmıyorum, en fazla “biz de kandırıldık” der geçerler. Ülkedeki en şahane açıklama bu, birden zemzemle yıkanmış gibi olursunuz.

Ben bu reklamları Thodex patladıktan sonra gördüm. Televizyondan ya da sosyal medyadan tanıdığımız, sermayesi güzellikleri olan bazı şöhretler pahalı bir spor arabanın önünde poz vermişler. Thodex bu reklamlar ile insanlara kripto para yatırımının tatlı sonuçlarını vadediyordu. Güzel bir araba ve güzel bir kadınlar…

Reklamcılar bunu hep yapar zaten, hayal satarlar ve bunda bir sorun yok ama Türkiye’deki şöhretlerin hiç araştırmadan soruşturmadan sırf ekonomik sebeplerle bu reklamlara atlamaları ilginç geliyor. İnsan ismini hiç düşünmez mi, neden bir dolandırıcılık olayıyla anılmasına bu kadar kolay izin verir yoksa itibardan kayıp olmuyor diye mi bu rahatlık?

İzmitli bir tiyatrocu olması sebebiyle tanıdığım ve hazzetmediğim başka bir oyuncu da Çiftlik Bank reklamlarında boy göstermiş, insanları bu saçmalığa para yatırması için ikna etmişti. Sadece reklamda görünmenin ötesine geçip ikna kampanyasında aktif rol üstlendiği halde sonrasında ajite edici bir iki cümle kurdu ve hayatına devam etti. Çiftlik Bank'a 40 bin TL parasını kaptıran genç, girdiği bunalım sonrası gittiği poligonda kalbine tek el ateş ederek intihar etti ama o dizilerde oynamaya devam ediyor.

Üstelik insanların sadece para kaybetmesine sebep olmuyor, sağlıklarıyla da oynuyorlar. Thodex reklamlarındakine benzer bir durum da 'zayıflama çayı' adı altında satılan, "Mangostan Çayı" için yaşandı! Geçtiğimiz yıl, zayıflama çayı' adı altında satılan uyduruk Mangostan çayını tanıtmak için sıraya giren ünlüler vardı. Ebru Polat, Demet Akalın, Gülben Ergen, Ece Erken, Pınar Altuğ ve Yeliz Yeşilmen gibi ünlü isimlerin reklamını yaptığı bu çayı içen bir sürü insan hastanelik oldu.

Aslında önümüzde yıllar öncesinden gelen şahane bir örnek var; Cüneyt Arkın, Eşref Kolçak, Fikret Hakan, Ekrem Bora, İzzet Günay, Orhan Günşiray ve Selma Güneri’nin oynadığı Banker Kastelli reklamları… O reklamda ünlü isimler, vatandaşları paralarını Banker Kastelli’ye yatırmaları konusunda yönlendiriyordu. Sonrası malum! Banker Kastelli kaçtı, paralar battı!

Thodex işinde de böyle oldu, kripto para meselesi bir zamanların banker deneyimini anımsatıyor. Benim size tavsiyem, reklamlarda gördüğünüz ünlülerin değil görmediklerinizin tavsiyesine güvenin. Bu insanların filmlerini-dizilerini izleyin, şarkılarını dinleyin ama onlara kanıp yatırım yapmayın. Modern bir düşünür, “televizyona birden fazla kez çıkmış olan hiç kimseye güvenmeyin” der.

Evet, hokus pokus işi görkemlidir ama en nihayetinde şapkadan şaşkın bir tavşan çıkar. Tavşan çıkacak diye televizyon şöhretlerinin, sosyal medya fenomenlerinin lafına kanmayın!

MURAT TOLGA ŞEN