Medya
07 Tem 2021 22:16 Son Güncelleme: 07 Tem 2021 23:55

TELE1 GYY’si Merdan Yanardağ’dan Halk TV’ye ‘veryansın!’ ‘Doğru bir gazetecilik değil’

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Dr. Merdan Yanardağ, Halk TV‘ye de sert eleştirilerde bulundu…

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Dr. Merdan Yanardağ, Prof. Dr. Emre Kongar ile birlikte gerçekleştirdiği ’18 Dakika’ isimli programda RTÜK‘ün, TELE1’e verdiği para cezasını yorumlarken, Halk TV‘ye de sert eleştirilerde bulundu… Yanardağ, “Biz haberimizde TELE 1 dışında ceza alan diğer kanalların adlarını açık verdik. Ama dost kuruluş olduğunu düşündüğümüz Halk TV, sanki TELE 1’e ceza kesilmemiş gibi haber yapıyor. Bu tutum doğru bir gazetecilik değil” dedi.

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Dr. Merdan Yanardağ’ın canlı yayında söyledikleri şöyle;

“Halk TV sadece kendisine ceza verilmiş gibi yayın yapıyor. TELE1’den söz etmiyor. Tele1’e bir ceza kesilmemiş gibi davranıyor. Şunu söylemek istiyorum bu dost kuruluşa yakışmadığı gibi gazetecilik mesleği açısından da doğru değil. Bu talimatı kim verdiyse bilmiyorum. Ama oradaki gazeteci arkadaşlarımızı ben kınıyorum. Buna karşı çıkmalılar! Oldu mu ya, Akit TV‘ye bile ceza verilse bunu haberde belirteceksiniz ama sadece Halk TV’ye ceza veriliyormuş gibi yapamazsın bu doğru değil. Bu nasıl bir rekabet anlayışıdır, nasıl bir kıskançlıktır bilmiyorum. TELE1 kurulduğunda Halk TV vardı, TELE1 kendi reklamını yapmak, kendi ismini duyurmak için Halk TV’ye ihtiyacı olmadan kuruldu ve Halk TV’ye rağmen var olmaya da devam edecek.

Halk TV’de Türkiye’de bağımsız medya kuruluşları arasında önemli bir yerdedir, bir amiral gemisi konumundadır şu anda. Buna uygun davranmalılar, iki şey söyleyeceğim. Bir gazetecilik anlayışı açısından doğru değildir, iki ahlaki değildir üç dostça değildir. TELE1’in hiçbir ihtiyacı yoktur, Halk TV’nin herhangi bir desteğine. Bugüne kadar da hiçbir destek almış değildir Halk TV’den. Ama TELE1’in ve TELE1 çalışanlarının şunu söylemeye hakkı vardır. RTÜK sadece Halk TV’ye değil, RTÜK, FOX-KRT-TV100’e de ceza kesti bugün. Bunu belirtin ya, bu olgudan söz edin, ya habercilik yapın ya da biz başka bir şeyiz değin! Halk TV’nin nereye koştuğunu bilmiyorum, ama iyi bir yere koşmuyor onu belirteyim.

Mesele habercilikse Halk TV kapatıldığı zaman kapalı olduğu sürece 5 gün boyunca her gün saat 21.00’de ekranımızı 1 dakika boyunca kararttık. Yahu söylemediler bile, duyurmadılar bile yarım yamalak bir teşekkür ile geçiştirdiler. Sorduğumuz zaman kendilerine talimat verilmiş aman TELE1’in reklamını yapmayın diye. Neyin reklamını yapacaksınız bizim sizin reklamınıza ihtiyacımız yok ama bizim sizden doğru gazetecilik yapmanızı isteme hakkımız var. Bu doğru bir şey değil, biz Halk TV’nin başına bir şey geldiği zaman savunmaya devam edeceğiz. Halk TV’ye rağmen devam edeceğiz. Halk TV’yle dayanışmaya devam edeceğiz bu tepkimiz de sadece bu davranışı dostluğa uygun görmediğimiz içindir. Dostça değildir, doğru gazetecilik değildir, etiğe uygun değildir sebebi budur. Orada çok değerli gazeteci arkadaşımız var dostumuz var sevdiğimiz dostlarımız gazeteci kimliklerini bildiğimiz inandığımız değer verdiğimiz dostlarımız var onlara da ben buradan sevgilerimi saygılarımı gönderiyorum. Kendilerine bir kez daha yaptıkları gazeteciliği gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum. ”

Tele1 Ana Haber bülteni sunucusu Evren Özalkuş‘ta Ana Haber Bülteninde Halk TV’ye sitemlerini dile getirdi..

RTÜK’ten TV Kanallarına Ceza Yağdı…

RTÜK, TELE1‘de Mehmet Tezkan’ın konuk olduğu ‘5. Boyut’ programında yaptığı açıklamaları, Can Ataklı’nın ‘Gün Başlıyor’ programında söyledikleri. Kemal Okuyan‘ın ‘Türkiye’nin Gündemi’ programında söyledikleri ve Mithat Sancar’ın İzmir HDP binası önünde yaptığı açıklama sırasında atılan sloganları gerekçe gösterilerek TELE1’e dört ayrı para cezası verildi.

Halk TV’ye ise eski CHP Milletvekili Hilmi Yarayıcı’nın Grup Yorum’un Cemo şarkısını seslendirmesi “terör örgütü propagandası” sayılarak Halk TV’ye program durdurma cezası verildi. Öte yandan RTÜK, FOX-KRT-TV100’e de para cezası verdi.