Gündem
04 Eki 2022 13:59 Son Güncelleme: 04 Eki 2022 14:02

T.C. vatandaşlığındaki rüşvet çarkı ifşa oldu! Konut fiyatlarını böyle şişiriyorlar

Türk vatandaşlığı almak isteyen yabancı uyruklular 400 bin dolarlık gayrimenkul almak zorunda. Esenyurt'ta bir emlakçı, gayrimenkul piyasasında döndüğünü iddia ettiği rüşvet çarkını anlattı. Emlakçının iddiasına göre ekspertiz, emlakçı ve memur arasında büyük bir rüşvet çarkı dönüyor.

Yabancı uyruklular hatta özellikle Suriyeli, Pakistanlı ve Afganistanlı mülteciler Türk vatandaşlığı alabilmek için 400 bin dolara gayrimenkul alıyor. İddilara göre bu satış sürecinde büyük bir rüşvet çarkı dönüyor. 

Halk TV'ye konuşan Esenyurt'taki bir emlakçı, T.C. vatandaşlığı konusunda büyük bir rüşvet çarkının döndüğünü iddia ederek kritik açıklamalar yaptı. Habere göre mültecilerin en yoğun şekilde yaşadığı Esenyurt'taki emlakçı, ekspertizi, tapu dairesi çalışanlarını, emlakçıyı da içine alan rüşvet sarmalının işleyişini anlattı.

Yaklaşık 10 yıldır emlak ofislerinde çalışan Z.O., Esenyurt'un uzun bir süredir emlakçılar için çok iyi bir kazanç kapısı olduğunu söyleyerek,  "Göçmenler bize ekmek kapısı oldu. Hele bir de daire satın alarak vatandaşlık almak isteyen müşteriler olunca bu iş tadından yenmiyor. Gerçi daha önceden 250 bin doları olanlar vatandaşlık alabiliyordu. Şimdi ise 400 bin doları olanlar alabiliyor. Bu durum işimizi biraz düşürdü. Ama yine çok şükür iyi iş yapıyoruz” diyor.

"EKSPERTİZE 600 BİN ÖDEME"

Emlakçı Z.O. rüşvet pazarlığını ise şöyle anlatıyor, “O durum şöyle. Aslında rüşvet denilebilir mi bilmiyorum. Şimdi Suriyeli birisi geliyor. Vatandaşlık almak için bir daire baktığını söylüyor. Ona daireler gösteriyoruz. Daire diyelim 3 milyon. Bu aşamada ekspertiz devreye giriyor. Dairenin değerini 400 bin dolar olarak gösteriyor. Bu yaklaşık 7 milyona denk geliyor. Dairenin fiyatını yüksek gösteren ekspertize 500 bazen 600 bin ödeme yapıyor alıcı. Tapu dairesinde çalışan görevliye bazen 100 bin-200 bin ödeme yapılıyor. Emlakçıya yüzde 25 ödeme yapılıyor. Emlak ofisindeki yabancı dil bilen tercümanlara ödeme yapılıyor. Bu ödemeler dolar olarak yapılıyor. Ancak ödeme miktarları bazen daha az bazen daha çok yapılabiliyor. Bu işten herkes karlı çıkıyor. Göçmen 400 bin dolar ödemeden gayrimenkulü alıyor. Vatandaşlığa başvuruyor. Tabi vatandaşlık işlerinde de bazı tezgahlar dönüyor. Ama onu pek bilmiyorum” diye anlatıyor.

"MAFYATİK İLİŞKİLERİ VAR"

Halk TV'ye konuşan diğer bir emlakçı C.A. ise yabancı uyruklu vatandaşların 400 bin dolar değerinde bir gayrimenkul alma sürecini şu sözlerle anlatıyor:

"Gerçek ve satış değeri 2 ya da 3 milyon olan bir daire ekspertiz tarafından 400 bin dolar olarak gösteriliyor. Bu süreçte emlakçı, tapuda çalışanlar ve bu süreçte yer alan herkes para yiyor. Payın büyük kısmını tabi ki ekspertiz yiyor çünkü riskli bir şey yapıyor. Evi alan şahıs bu kadar usulsüzlüğü hiç sesini çıkarmıyor. Nedeni şu; bazen ‘evi alayım da geri boş’ diyor. Ancak esas önemli neden bu değil. Vatandaşlık almak isteyenlerin çoğunun mafyatik ilişkileri bulunuyor. Kara paralarını Türkiye’de aklıyorlar. Aslında ev umurlarında değil. Ayrıca bu vurgun düzeni sadece daire satışında değil, yabancıların oturum alma sürecinde de dönüyor. Yıkık dökük daireler yani değeri 75 bin dolar etmeyecek daireler o fiyatta gösteriliyor ve böylelikle oturum izni veriliyor. Yine bu süreçte birilerinin cebi dolduruluyor."