Gündem
16 Ara 2021 09:36 Son Güncelleme: 16 Ara 2021 09:43

TBB’den yeni karar: “1 No'lu Baro değil İstanbul Barosu”

TBB’de, İstanbul 1 No'lu Barosu olarak nitelendirilen baroya, İstanbul Barosu denilmesi kararlaştırıldı.

Erinç Sağkan’ın seçildiği Türkiye Barolar Birliğinde çoklu baro düzenlemesinin kaldırılmasına yönelik girişimlerde bulunulması için çalışma yürütülecek.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre, Feyzioğlu döneminde İstanbul 1 No'lu Barosu olarak nitelendirilen baroya, İstanbul Barosu denilmesi kararlaştırıldı. İstanbul’da çoklu baro düzenlemesinden sonra kurulan yeni baroya ise İstanbul 2 No'lu Barosu denilmeye devam edilecek.

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı seçiminde, Sağkan, çoklu baro düzenlemesinin kaldırılarak, eski sisteme dönülmesi yönünde çalışma başlatılmasını hedeflerinden birisi olarak açıkladı. Sağkan’ın göreve başlamasından sonra TBB’de bu konuda çalışma yapılması için ön hazırlıklar başlatıldı.

Feyzioğlu döneminde İstanbul’daki barolarla yapılan yazışmalarda, “1 No'lu Baro, 2 No'lu Baro” ifadeleri kullanılıyordu.

Sağkan’ın talimatıyla, bu uygulama kaldırıldı. Buna göre, TBB, yazışmalarda, çoklu baro kurulmadan önce olduğu gibi sadece İstanbul Barosu ifadesini kullanacak. Yeni kurulan baroya ise 2 No'lu Baro denilmeye devam edilecek.