Magazin
22 Nis 2024 17:31 Son Güncelleme: 22 Nis 2024 17:34

Taylor Swift yeni albümüyle rekor kırdı

Taylor Swift, bir rekora daha imza attı. “The Tortured Poets Department” albümü ABD'de bir günde 1,6 milyon kopya satan Swift, bu rakamla yeni bir rekora imza attı.

Spotify'da bir günde en çok dinlenen albüme sahip olan Taylor Swift, şimdi de ABD'de bir günde çok satan albüme sahip olarak yeni rekoruna imza attı.

Nielsen'in 1991'de albüm satışlarını izlemeye başlamasının ardından en çok satan albümlerden biri oldu. Nielsen'in Luminate veri grubuna göre Swift'in albümü cuma günü yayınlandığından bu yana peş peşe rekorlara imza atıyor. Bir günde 1,6 milyon sattı. Bu rakamın yaklaşık 1,4 milyonu ise vinil, CD ve kaset gibi geleneksel formattaki satışlardan geldi.

The Tortured Poets Department, Spotify'da da ilk gününde dünya çapında 300 milyondan fazla kez dinlendi ve bu da platformdaki en önemli başarılardan biri oldu. Sözcü’nün aktardığı habere göre, 34 yaşındaki Swift'in albüm satışları adeta CD'lerin popülaritesini 1990'lardan bu yana duyulmamış seviyelere ulaştırdı.

Swift'in albümü, Nielsen 1991'de satışları takip etmeye başlamasından bu yana bu seviyelere ulaşan yalnızca üçüncü albüm. Daha önce, Adele'in 25'i 2015'te ilk hafta 3,4 milyon albüm satarken, Nsync'in No Stringsattaated albümü 2000'de 2,4 milyon satmıştı.

Swift'in müziğini dağıtan ve albüm satışlarından bir pay alan Universal Music, geçtiğimiz aylarda TikTok ile sorun yaşamış ve Swift dahil pek çok şarkıcının şarkılarını platformdan çekmişti. Universal ve TikTok arasında telif hakkı ödemeleri konusunda aylarca süren mücadelenin ortasında Swift geçen hafta müziğini TikTok'a geri getirmeye karar verdi.