Gündem
23 Haz 2024 09:24 Son Güncelleme: 23 Haz 2024 09:26

Tartışma yaratmıştı! 'Sokak Hayvanları Yasası'nda taslak metin hazır!

Yasa, özellikle sokak hayvanlarının uyutulması yöntemini de netleştirerek, bu alandaki çözüm önerilerini somutlaştıracak.

Türkiye'de sokak hayvanlarıyla ilgili tartışmalı yeni yasal düzenlemede sona gelin ve taslak metin hazırlandı. AKP grup yöneticileri tarafından hazırlanan taslak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP MYK üyelerine sunuldu. Mevcut "yakala-kısırlaştır-sal" yönteminin yerine getirilecek yeni yaklaşım, köpeklerin uyutulmasını da içerecek şekilde tasarlandı.

Yasa ne zaman yürürlüğe girecek?
Yeni yasa teklifinin detayları ve son şekli verildikten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Sabah'ın aktardığına göre, yasa, özellikle sokak hayvanlarının uyutulması yöntemini de netleştirerek, bu alandaki çözüm önerilerini somutlaştıracak.

Belediyelere destek ve kaçak üretimle mücadele
Tarım Bakanlığı, sahiplendirme, kısırlaştırma ve barınak konularında belediyelere destek sağlayacak ve bu amaçlar için özel bir bütçe oluşturulacak. Ayrıca, kaçak hayvan üretimi yapanlara ağır cezalar getirilecek. Yeni düzenlemeyle ayrıca, evcil hayvanları sokağa bırakanlara yönelik cezaların artırılması planlanıyor.

Tehlikeli hayvanların üretimi ve satışı yasaklanacak
Bakanlık, belirlenen tehlike arz eden hayvan türlerinin üretimi, sahiplenilmesi, barındırılması ve satışı gibi faaliyetleri yasaklayacak. Bu yasağı ihlal edenlere hayvan başına 50 bin lira para cezası uygulanacak.