Gündem
14 Haz 2021 21:27 Son Güncelleme: 14 Haz 2021 22:22

Tarihi görüşme sonrası önemli açıklamalar! 'Biden'ı Türkiye'ye davet ettim'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden NATO Zirvesi'nin gerçekleştiği Brüksel'de bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kritik görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. Doğrudan kanalların etkin kullanılması konusunda mutabık kaldık. Türkiye ile ABD arasında çözülemeyecek bir sorunun olmadığını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. Erdoğan, S-400'ler konusunda "Bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi ifade ettim" dedi.

Brüksel'de başlayan NATO Zirvesi Türkiye-ABD ilişkileri açısından kritik bir görüşmeye sahne oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden NATO Zirvesi'nin gerçekleştiği Brüksel'de ilk kez yüz yüze görüştü.

GÖRÜŞME 45 DAKİKA SÜRDÜ

İki liderin saat 19.00'da başlayan basına kapalı görüşmesi, 45 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden'ın baş başa görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Erdoğan ve Biden'ın başkanlık ettikleri heyetler arası görüşme 40 dakika sürdü.

ERDOĞAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Yaptığımız görüşmelerin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Köklü değişimlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Bölgesel aktörlerin karar alma süreçlerindeki etkisi ve ağırlığı günden güne artıyor.

Koronavirüs salgını küresel sistemdeki açıkları gözler önüne sermiştir. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimizin güvende olamayacağı gerçeğiyle bir kez daha yüzleşiyoruz.

Dönem sorumluluktan kaçma değil elini taşın altına koyma dönemidir. Akdeniz'den Karadeniz'e NATO'nun ittifakına ihtiyaç duyulan her yerde NATO görev almalıdır.

"TERÖRİSTLER ARASINDA AYRIM YAPILMAMALI”

Üzülerek bir hususun altını çizmek istiyorum; örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist kötü terörist anlayışı halen devam ediyor. Böyle bir durum teröre cesaret verecektir.

Türkiye DEAŞ belasına karşı göğüs göğüse mücadele etmiş tek NATO müttefikidir.

"YPG/PKK'YA VERİLEN DESTEK SONLANDIRILMALI"

İdlib'e yönelik son dönemde artan terör saldırıları bölgeyi kaosa sürüklemeyi amaçlamaktadır.

Görüşmelerimizde YPG/PKK'ya verilen desteğin sonlandırılmasını açıkça dile getirdik.

"BIDEN'LA YARARLI VE SAMİMİ GÖRÜŞME YAPTIK"

Ülkemiz Suriye mahreçli düzensiz göç yükünü tek başına göğüslemek zorunda kalmıştır. Türkiye'ye verilen taahhütlerin çoğu yerine getirilmemiştir.

Tüm müttefiklerimiz sığ siyaseti bırakıp tam bir işbirliği yapmalıdır.

Sayın Biden'la kapsamlı bir görüşme yaptık. Biden'la hem sorunları hem de ortak konuları yapıcı bir şekilde ele aldık. Son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu.

"TÜRKİYE İLE ABD ARASINDA ÇÖZÜLEMEYECEK BİR SORUNUN OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Biden'la doğrudan kanalların etkin kullanılması konusunda mutabık kaldık. Türkiye ile ABD arasında çözülemeyecek bir sorunun olmadığını düşünüyoruz.

Afganistan konusundaki düşüncelerimizi çok açık olarak Sayın Biden'a ifade ettim. Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor. Afganistan'da Pakistan'ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik. Şu an itibarıyla bir mutabakat söz konusu.

S-400 VE F-35 AÇIKLAMASI

S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse aynı düşünceyi Sayın Başkan'a ifade ettim. F-35 konusunda da aynı düşünceleri ifade ettim. Bugün burada bu işlerin hepsi bitmiyor. Süreci inşallah sağlama bağlayacağız.

"BIDEN'I TÜRKİYE'YE DAVET ETTİM"

Biden'la tanışmam görüşmem yeni değil, çok çok eski. Savunma konusunda "Bakanlarımız görüşsün, atılacak adımları atalım" dedik. Biden'ı Türkiye'ye davet ettim. Programı çerçevesinde değerlendireceğini belirtti.

"24 NİSAN KONUSU GÜNDEME GELMEDİ"

Hamdolsun 24 Nisan konusu hiç gündeme gelmedi.

MİÇOTAKİS'LE GÖRÜŞME

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'le güzel bir görüşme geçti. "Gerek Ege gerek diğer bölgelerde olsun, üçüncü ülke veya kişileri bu işe karıştırmayalım" dedim. Görüşmelerimizi gerekirse özel hattan yapmak suretiyle, "Araya birilerini sokmamızın anlamı yok" kararına vardık.

Miçotakis'in sessiz sakin bir yıl geçirme düşüncelerine katılıyorum.

MACRON'LA GÖRÜŞME

Fransa Cumhurbaşkanı Macron "İslam'a karşı olmam söz konusu değildir, bunu bir dost olarak size söylüyorum." dedi.

BIDEN'DAN İLK AÇIKLAMA

Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı ikili görüşmeye ilişkin, "Çok iyi bir toplantıydı" değerlendirmesini yaptı.