Tarihi fırsat kaçtı! Kanallar yılbaşı gecesi sınıfta kaldı!

Yeni yılın ilk yazısı bu ve elbette yılbaşı ekranıyla ilgili…

Televizyonun icadından bu yana en çok TV seyredilen gecede kanallar, hazırladıkları uyduruktan “yılbaşı özel” programlarıyla durumun farkında olmadıklarını gösterdiler ve bize halihazırda yayınladıkları içeriklerden üretilmiş, eğlendirmekten uzak bir ekran deneyimi yaşattılar. Şimdiye kadar izlediğim en ruhsuz yılbaşı ekranıydı.

Dün gece, 2020’yi geride bırakıp 2021’e girdik ve bu televizyonculuk açısından tarihi bir fırsattı. Eğlence mekanları kapalı, otellerde de kutlama tertiplemek yasak. Herkes evde, ekran başında… Tarihte eşi-benzeri görülmemiş bir durum yaşanıyor, 80 milyonluk ülkedeki tüm televizyonlar açık ve halk o ekranlardan akacak eğlenceye muhtaç. Kanalların bunun farkında olup çok güçlü bir hazırlık yaptığını düşünebilirsiniz ama hiç öyle olmadı. Konserveyi açıp yemek diye önümüze koydular. “Açlar nasıl olsa, yerler” diye düşünmüş olmalılar.

Dizi doktoru Oya Doğan, dün gece attığı tweette, “Demek evde olacağız ve herkes televizyon izleyecek denilince 1990’lı yıllardayız zannediyor. Ekranda O Ses Türkiye dışında 2020 yılına yakışan bir iş mi var? Her şey 1990 gibi... Oysa hepimizin ekranı açıktı. Tebrikler Türk televizyonu yine bir şansı kaçırdın.” diye yazarak sitem ediyor.

Haklı bir sitem bu… Giderek muhafazakarlaşan televizyon yayıncılığı artık yeni eğlence ya da oyalayıcı içerik üretemediğinden olsa gerek bir tür eğlence nostaljisine sığınıyor. “Aynı eski yılbaşılar gibi” diye düşünerek sevineceğimizi sanıyor olmalılar ama ben dansöz çıksın diye yılbaşı eğlencesi beklenilen zamanlardan geliyorum. O zamanlar TRT her yılbaşı için özenle hazırlanır ve çok özel bir eğlence sunardı. Kısıtlı bütçesi yüzünden dışarı çıkamayan ya da bunu tercih etmeyen aileler yiyeceklerini içeceklerini hazırlar, TV’nin karşısına geçerlerdi. Bunun bir zamanlar anlamı büyük olsa da artık üstüne yeni bir şeyler koymak lazımdı, koyamadılar.

Reytinglere baktığımızda da görüyoruz; dün gece herkesin en çok takıldığı kanal TV8 ve O Ses Türkiye Yılbaşı Özel olmuş, diğerleri o kadar sönüktü ki bu program biraz da formatının uygunluğu yüzünden yılbaşında hep öne çıkıyor ama o da bir tür cepten yeme hali aslında… 

İbo Show da çok izlenenlerden. İnsanların şarkı-türkü izleme ihtiyacına bu iki program karşılık verdi ama bu eğlence nostaljisinin acıklı bir yanı da var. Programa çıkan isimlerin eski hallerini hatırlayıp üzülüyorsunuz. Güldür Güldür Show ve Çok Güzel Hareketler Bunlar’ın yılbaşı modifiyeli yayınları da gülmek isteyenlerin ilgisini çekmiş gibi görünüyor ama gerisi koca bir sessizlik, bir bozkır yalnızlığı… Her hafta yayınladığı dizi bölümünün yenisini yayınlayan mı dersiniz yoksa yeni yıla canlı yayınlanan tartışma programıyla giren mi! Eskiden tüm kanallarda büyük bir temaşa olur, cümbüşe doyardık ama bir süredir böyle, eğlenmeyi bile unutan bir toplumuz artık. Yılbaşı gecesi tartışma programı da nedir Allah’ınızı severseniz!

Ülke tarihindeki en çok insanın ekran başında yılbaşı kutladığı gecenin enerjisi çok düşüktü. Kanal kanal gezdikten sonra bir ara sıkılıp köpekbalığı belgeseli bile açtığım oldu. Bütün ulusal kanallar el ele verip yılbaşında bile belgesel izletecek kadar sıkıcı bir ekran deneyimi yaşattılar. Çünkü yeni yayıncılık adına hiçbir şey yapmıyor, bize hep fosil izletiyorlar. Dikkatimi çeken bir şey de şu oldu; yılbaşına giren TV izlemeyi bırakmış, geceyarısından sonra izlenme oranları hızla düşmüş, eskiden TV karşısında sabahlardık, o alışkanlık da bitmiş. Bu yayıncılık haliyle, bitmese şaşardım!

Murat Tolga Şen – murattolga@gmail.com