Polemik & Kulis
01 Kas 2013 14:58 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:44

TARHAN'DAN EGEMEN BAĞIŞ'A SERT YANIT 'MIY MIY DEDİKODU YAPIYORLAR'

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, kendisine yönelik eleştirilere sert bir üslupla yanıt verdi.

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, kendisine yönelik eleştirileri "Pantolonlu bacılarına da biz engel olmuşuz öyle mi, korkmayın yaşam boyu mağduriyet ödülünü size versinler biz istemiyoruz. Ama ispat etsinler oturup mıy mıy dedikodu yapmaktan vazgeçsinler" sözleriyle cevapladı.

TBMM'de bir basın toplantısı yapan Tarhan, "inancı ideolojiyi şova dönüştürmediklerini" ifade ederek şöyle devam etti:

"Bakın biz mazbut insanlarız, inancı da ideolojiyi de şova dönüştürüp, mecliste görevimizi yapmak yerine magazin demeçler vermeyiz. Zorunlu kalınca konuşuruz ve insanlara dayanaksız suçlamalar yapmayız. Hatırlayın sureti haktan görünmek istediler bir ara pantolon serbestisi geliyordu. Hepimiz sevindik, destek verdik. Ben ki, bir pantolon mağduruyum. Ancak teklifi geri çektiler mi, çektiler… artık Akit suflesiyle mi yaptılar bilmem. Şimdi hayal kırıklıklarını bastırmak için kollektif bir saldırıya giriştiler. AKP’nin kadın grup başkanvekili o dönemi bilmiyor olsa gerek, ilk icraatı bir kadına söz atarak kavga alanı yaratmak oldu."

Kendisinin özel ve çalışma hayatında her zaman pantolon giymeyi tercih ettiğini vurgulayan Tarhan, "Size soruyorum, herhangi bir partiden bir kadın milletvekilinin genel kurulda pantolon giymesine ben nasıl engel olabilirim? Hangi partiler nasıl bir anlaşma ya da protokol yapmış ki, ben engel olmuşum. Şovları ellerinde patladı, kavga arıyorlar ama ben kavga etmeyeceğim" dedi.

Tarhan şunları söyledi:
"Bakanından,- ki kendisinin varlık nedeni bile tartışmalı. AB’den vazgeçen AB bakanı niye orda oturuyorsa artık, neyse ama konuşabilen ve yürüyebilen birisi o—grup başkanvekiline kadar saldırıları manidardır. Kaldı ki, işlerine gelen her şeyi bir gecede değiştirebilecekken, yalan söylemeleri acizliktir. Pantolonlu bacılarına da biz engel olmuşuz öyle mi, korkmayın yaşam boyu mağduriyet ödülünü size versinler biz istemiyoruz. Ama ispat etsinler oturup mıy mıy dedikodu yapmaktan vazgeçsinler.

Pantolonla genel kurula girmek istemişler de ben engel olmuşum öyle mi? Pekala itiraf ediyorum. Onlar değil hepsini ben yaptım. Muktedirlerin muktediri diyebilirsiniz bana. Kapıda bekleyip gelenlere engel oldum, gerici statükonun mimarı 4+4+4’ü adam döverek ben genel kuruldan geçirdim. Mit müsteşarının da bir gecede ben kurtardım. Pes doğrusu.

Kadınların giyimini takıntı haline getirip işten attıran, vapurdan inenleri denetleyen zihniyet, benim pantolona karşı olduğumu söyleyecek öyle mi? Onlar benden her platformda dersini alır. Bunlar kadını özgür kılıp, bize pantolon bahşedecekmiş öyle mi? Aslında pantolon düzenlemesi değerlidir. Ama o gün yapsalardı daha değerliydi. Bunu vicdanlı oldukları için değil, şov için yaparlar. Hatta pantolon verdik, astarını da verdik diye övünürler.

Kendilerini temiz, bizi kirli ilan edenler, bize pantolon bahşedeceklermiş öyle mi, bize birisi zaten bunu bahşetmişti. Bu arada onlara göre biz kirliysek, milyonlarca kadın onlara göre kirliyse eğer, kirlenmek gerçekten güzeldir. Diğer kadınları dinin gereğine aykırı davranmakla suçlamak nefret söylemidir. Dördü dışında kendi kadın milletvekillleri dinin gereğini yerine getirmiyor mu? Günahkarlık, kirlilik bunlar çok çirkin şeyler. Varsa aralarında benim kadar temiz günahsız, ilk taşı ondan bekliyorum, o atsın."