Gündem
01 Mayıs 2014 13:04 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:07

Taraf 5 ay önce duyurmuştu! Akşam'ın diyeti BMC olacak!

Taraf’ın “Akşam’ın diyeti BMC olacak” diye 5 ay önce duyurduğu ihale, dün yapıldı. Zarar eden Akşam’ı alan Ethem Sancak, BMC ihalesinde tek teklif veren oldu

Çukurova Grubu’nun el konulan medya şirketlerini  “ihalesiz” olarak, Turgay Ciner ile Ethem Sancak’a satan TMSF, yine grubun el konulan şirketi BMC’yi bu kez ihale ile satışa çıkardı. İhaleye ise sadece, Akşam, Güneş ve SkyTurk360 TV’nin patronu olan Ethem Sancak katıldı. Ve Sancak, 985 milyon muhammen bedelle satışa çıkarılan BMC şirketine 540 milyon liralık teklif sundu. Tek kişilik ihale de, TMSF bürokratları ile Ethem Sancak arasında pazarlık yapıldı. Pazarlık sonucunda rakam 725 milyon liraya kadar yükseldi. Ancak ihale sırasında yaşanan diyaloglar, “komedi filmlerini” aratmadı.

TMSF tarihinde yaşanan en ilginç şirket ihalesinin hikâyesi Taraf'tan Hüseyin Özay şöyle yazdı:

BÖYLE  İHALE GÖRÜLMEDİ

TMSF, Çukurova Grubu’nun, İnterbank’tan kaynaklanan borçları nedeniyle el koyduğu şirketleri tek tek satışını gerçekleştirdi. Daha önce, Show Tv, Akşam ve Güneş Gazeteleri’ni ihalesiz olarak satışını gerçekleştiren TMSF, gelen eleştiriler üzerine yine aynı gruba ait BMC şirketinin satışını ihale ile gerçekleştirmeye karar verdi. Bu kapsamda, daha önce 10 Nisan olarak belirlenen ihale tarihi 30 Nisan’a ertelendi. İhale dün yapıldı. İhaleye, sadece tek bir gruptan teklif geldi. Teklif veren şirket ise, daha önce Akşam, Güneş ve Sky 360 televizyonunu ihalesiz olarak 62 milyon dolar bedelle satın alan Ethem Sancak oldu. Hükümete yakınlığı ile bilinen Ethem Sancak, ihaleye Es Mali Yatırım ve Danışmanlık şirketi aracılığı ile 540 milyon liralık teklif de bulundu. İhale Komisyon Başkanı Hamit Sarı’nın ısrarları sonucunda da önce 700 milyon liraya, sonra 725 milyon liraya çıktı. Cuma günü son pazarlıklar yapılacak. Öte yandan ihalede Sancak ile komisyon başkanı Sarı arasındaki pazarlıklar sırasında ilginç ve gülümseten diyaloglar gerçekleşti.

İHALEDEKİ GÜLDÜREN DİYALOĞLAR ŞÖYLE

» İhalede tek teklif sahibi olan Es Mali Yatırımlar muhammen bedelin çok altında kalarak 540 milyon TL önerdi.  Komisyon Başkanı ise teklifin çok düşük olduğunu ve artırılması gerektiğini söyledi
» Şirket teklifi 550 milyon liraya yükseltti
» Komisyon başkanı yeniden değerlendirilmesini istedi
» Ethem Sancak ‘bir yorum yapmak’ istiyorum dedi ve şunları söyledi:
“BMC ülkemiz için çok önemli bir marka. Kaç zamandır sizin uzmanlar da işin içinde ve bu firma 3-4 yıldır çalışmıyor. Ayağa kaldırılması için de çok büyük bir sermaye gerektiriyor. 5-6 aydır bu işle ilgilendiğimi beyan ediyorum. Birçok kere gelip inceledik. Bizim kendi açımızdan belirlediğimiz ekonomik değer. Ancak yine de daha mantıklı yaklaşım açımızdan teklifimizi 650 milyon liraya çıkarıyoruz.”
» Ethem Sancak’ın konuşması sırasında ağzından yanlışlıkla 700 milyon TL ifadesini kaçırmasının ardından komisyon başkanı gülerek 700 milyon TL’ye çıkartılmasını istedi. Ethem Sancak bu talebin ardından fiyatı 700 milyon TL’ye yükseltti.
» Teklifin muhammen bedelin çok altında olması nedeniyle Başkan yine artırılmasını istedi. Bunun üzerine Es Mali Yatırım düşünmek için mola aldı. 
» Moladan sonra Sancak, ‘710 milyon TL ile final yapıyoruz’ dedi. Komisyon başkanının yine fiyat artırılması talebi üzerine Sancak, “Cuma günü zaten bizi pazarlığa çağıracaksınız” dedi. Komisyon Başkanı: “Yeni rakamlar istiyoruz, ne diyorsunuz? Muhammen bedelin altındaki rakamlarda risk oluyor” dedi.
» Sancak son olarak 725 milyon TL önerdi. * Başkan da ihalenin bu fiyat üzerinden Fon Kurulu’nun onayına sunulacağını ve Cuma günü tekrar görüşüleceğini söyledi.

TARAF BEŞ AY ÖNCE DUYURDU

TMSF’nin el koyduğu Kirpi araçlarını üreten BMC şirketinin Ethem Sancak’a satılmak istendiğini TARAF Gazetesi yaklaşık 5 ay önce duyurmuştu. Taraf’ın 2 Aralık 2013 tarihli sayısında yayınlanan, “Kirpi’yi de istiyor” başlıklı haberde, Akşam, Güneş Gazetesi ve Sky 360’ı ihalesiz olarak satın alan Ethem Sancak’ın BMC şirketini de istediğini bildirmişti. BMC öncelikle ihalesiz olarak yine Ethem Sancak’a verilmsi planlandı ancak, tepkiler üzerine bu uygulamadan vazgeçildi. İhale düzenlendi. İhaleye ise sadece Ethem Sancak katıldı.

‘AKŞAM’I BANA KAKALADINIZ’

30 Mart yerel seçimleri öncesinde internette yayınlanan Ethem Sancak ile Alo Fatih arasında geçtiği iddia edilen ses kaydında, Çukurova Grubu’nun el konulan şirketleri ile ilgili satış işlemleri de ele alınmıştı. Görüşmede, Fatih Saraç, Sancak’a televizyon alıp almayacağını soruyor. Sancak bu iddiayı doğruluyor ve Saraç’a, “Vallahi ora bana kalacak herhalde, sen malın iyisini aldın götürdün, diğerini bana kakaladın” diyor. Gülüşmelerle geçen konuşmada Saraç, Sancak’a; Acun’a 82 milyon lira para ödediklerini söylüyor.