Gündem
13 Eyl 2011 11:48 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 12:48

TANJU ÇOLAK'TAN PKK'YA ÇAĞRI!

Tanju Çolak ve BDP'li Belediye Başkanı Sadak, PKK'nın kaçırdığı askerler için devreye girmek istiyır.

Eski futbolcu Tanju Çolak ve BDP’li Belediye Başkanı Sadak, PKK’nın kaçırdığı Astsubay, Uzman Çavuş, Sağlık Teknisyeni, Kaymakam Adayı ve 4 işçi için devreye girmek istiyor.

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak’ı makamında ziyaret eden eski futbolcu Tanju Çolak ve başkan PKK’ya ortak çağrı yaparak, ellerindeki sivil ve askerleri bırakmalarını istedi.

Başkan Selim Sadak, PKK’nın geçtiğimiz günlerde baraj şantiyesini basarak 4 işçiyi kaçırdığını hatırlatarak, "Burada bu çalışanların, emekçilerin bir an önce serbest bırakılması için Siirt Belediye Başkanı olarak teklifte bulunuyorum. Ailelerinin bu üzüntüsünün, acısının, bir an önce ortadan kalkmasını, işçilerin ailelerine kavuşmasını dliyorum. Bu serbest bırakma bir barışa vesile olması dileği ile ben de bir barış savunucusu olarak bunların serbest bırakılması için çağrıda bulunuyorum. Teslim almak için ben ve sayın Çolak, ikimiz bu görevi devralabiliriz" dedi.

’Barış elçiliğine’ zorlandığını söylemesi gülüşmelere neden olan milli futbolcu Tanju Çolak da, "Başkan muhteşem bir misafirperverlik içerisinde bizi ağırladı. Özellikle hanım ağamıza teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun kesenize bereket çok güzel ağırlandık. Ben sonradan duydum ki arkadaşlar askerlerimiz, polis, kaymakam ve sağlıkçılarımız da varmış. Ben de de buradan başkanıma telkinde, ricada bulundum. Bu konuda da yardımcı olursam ben, seve seve onları da almaya, yardımcı olmaya hazır olduğumu söyledim. Başkan da bu konuda ne düşünüyor bilmiyorum biz artık çağrımızı yapalım. Askerlerimize polisimize kaymakam adayımızı görürsek seve seve gider alırız onları" diye konuştu.

 Tanju Çolak’ın yufka yürekli, insancıl ve hümanist bir kişiliğe sahip olduğunu belirten Başkan Sadak, şöyle dedi:
"Türkiye’nin değil dünyanın gözdesi olan böylesi bir insanın barış dolu yüreği için çok teşekkür ederim. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Türkiye’de barışseverlerin bir araya gelerek, bu problemleri çatışarak veya operasyonlarla, adam kaçırarak değil, konuşarak, tartışarak çözeceğiz. Bu vesile ile sevgili Çolak’ın bu girişimi beni mutlu ediyor. Benim de salonda yaptığım çağrıyı daha da güçlendiriyor. Sayın Çolak’la birlikte yanımda İHD yöneticimiz de var. Tabii ki şu düşünceye kapılmamak gerekir; ’Şunu yaparsa, ben bunu yapayım.’ KCK gerillalarının bu alıkonulan insanların hürriyetlerine ve ailelerine kavuşmaları için bu çağrımızı dikkate almalarını talep ediyorum. Gerek askerler olsun, gerek kaymakam adayı ve sağlıkçılar veya Şirvan’da ki şirketin çalışanları olsun kimler varsa, sayın Çolak’la birlikte Kandil de olmak üzere ülkenin ya da Türkiye’nin, İran’ın hangi köşesinde olursa olsun, gidip bu insanları almaya varız."