Gündem
18 Oca 2021 09:25 Son Güncelleme: 18 Oca 2021 15:09

Tahir Elçi’ye terörist demek basın özgürlüğü sayıldı

Öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze törenine katılan CHP Milletvekili Mahmut Tanal’la ilgili A Haber’de “Terörist cenazesine katılan CHP’li” diyen Erkan Tan hakkında savcılık takipsizlik kararı verdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, A Haber’de merhum Tahir Elçi’nin cenazesini “Terörist cenazesi” diye sunan Erkan Tan hakkında takipsizlik kararı verdi. CHP’li Mahmut Tanal’a tebliğ edilen kararın gerekçesinde, “basının geniş bir ifade özgürlüğüne sahip olduğu, eleştirel görüşlerin şiddeti övmediği sürece sert, agresif ve düşmane bir üslupla kaleme alınabileceği” belirtildi.

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Turkuvaz Medya Grubu bünyesindeki TV kanallarından A Haber’de sunduğu “Sabah Ajansı” programında Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesini, “PKK’lı teröristin cenazesi” gibi sunarak, kendisini de “PKK’lı teröristin cenazesine katıldığı” iddiasıyla hedef gösteren Erkan Tan hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Tanal, şikayet dilekçesinde, program sunucusu Erkan Tan’ın, Elçi’nin cenaze törenine ait fotoğraf karesini, “…sonra ikinci fotoğraf, yine bir PKK’lı teröristin cenazesinden. Burada da CHP’li vekiller… Mahmut Tanal var…” şeklinde sunduğunu hatırlatmıştı.

SAVCILIKTAN ERKAN TAN’A TAKİPSİZLİK
CHP’li Tanal’ın şikayetini değerlendiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, A Haber sunucusu Erkan Tan hakkında takipsizlik kararı verdi.

Tanal’a tebliğ edilen kararın gerekçesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklama üzerine A Haber’de yapılan haber içeriğinde, Tanal’ın da yer aldığı ikinci fotoğrafa ilişkin olarak ‘PKK'lı teröristin cenazesinde Tanal’ın da bulunduğunun’ belirtildiği, bunun dışında Tanal’ın adının zikredilmediği ve Tanal’a yönelik herhangi bir suç isnadında bulunulmadığı savunuldu.

İFADEYE ÇAĞIRMAK BİLE BASINI BASKI ALTINA ALMAK OLUR
“Somut olayda kamuyu ilgilendiren konuda, basının haber verme ve kamuoyunun bilgi edinme hakkı kapsamında kalan güncel ve eleştirel mahiyette bir haber yapıldığının” savunulduğu gerekçede, “haberin şiddet içermediği ve şiddeti teşvik eder yönünün bulunmadığı; atılı hakaret suçunun oluşması için sarf edilen sözlerin açıkça, onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnadını içermesinin veya sövmek fiilini oluşturmasının gerektiği, haberin bu nitelikte olmadığı, ‘terörist cenazesine katıldı’ şeklindeki söylemin ceza hukuku anlamında terör örgütüyle ilişkilendirilme niteliği taşımadığı, salt terör örgütü mensubunun cenaze törenine katılmanın mevzuatımızda müeyyidelendirilmediği, haber içeriğinde müştekiye yöneltilmiş bir suç isnadı da bulunulmadığı, atılı suçun unsurları itibarıyla oluşmadığı” iddia edildi.

Tanal tarafından sunulan manevi tazminata ilişkin mahkeme kararının da atılı suçun oluşumu ve Ceza Hukuku yönünden emsal ve bağlayıcı yönünün bulunmadığının ileri sürüldüğü gerekçede, AİHM kararı hatırlatılırken, “gazetecinin yapmış olduğu haber ve yazmış olduğu yazının açıkça basın özgürlüğü kapsamında kalıp suç unsuru içermemesi halinde, ifadeye çağırılmasının bile basını ve basın mensuplarını baskı altına alacağı, bu nedenle suç unsuru içermeyen habere dayalı olarak şüphelinin ifadesine başvurulmasına gerek görülmediği” dile getirildi.

TANAL'DAN KARARA İTİRAZ
Bu arada CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın A Haber sunucusu Erkan Tan hakkında verdiği takipsizlik kararına itiraz etti. Tanal itiraz dilekçesinde, A Haber’deki programda gerçeğe aykırı ifadeler kullanıldığını hatırlattı.

Dilekçesinde, söz konusu yayınla, izleyicilerde algı yaratmak suretiyle onurunu, şerefini ve saygınlığını rencide etmenin amaçlandığının açık olduğunu kaydeden Tanal, kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğunu ifade etti.