Gündem
28 Kas 2015 19:01 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:12

Tahir Elçi nasıl öldürüldü? Otopsi raporu açıklandı

Tahir Elçi ölümüne ilişkin ön otopsi raporu açıklandı. Tahir Elçi otopsi raporunda uzaktan atılan bir tek bir kurşunun ölüme neden olduğu yazıldı.

Dört Ayaklı Minare’de düzenlenen basın açıklaması sonrasında çıkan çatışmada hayatını kaybeden Tahir Elçi'nin otopsi raporu açıklandı.

Tahir Elçi'nin ölümüne ilişkin gündüz saatlerinde açıklanan ön otopsi raporunda "Enseden sıkılan kurşun Elçi'nin sol gözünün üstünden çıktı" denilmişti.

Elçi'nin otopsi raporuna ilişkin detaylar da ortaya çıktı. Raporda Tahir Elçi ölüm şekliyle ilgili şunlar yazıldı:
"3 santimetre mesafede etrafında vurma halkası izlenen 1,5x0,5 santimetrelik ateşli silah mermi çekirdeği giriş deliği saptandı. Çevresinde barut kakmaları, is sıvaştığı izlenmedi. Sol kaş üzerinde medial tarafa 2x1 santimetre yırtık tarzında ateşli silah mermi çekirdeği çıkış deliği saptandı. Cesette bunun haricinde herhangi bir ateşsiz silah yaralanmasına veya darp belirtisine rastlanmadı."

CENAZE YARIN TOPRAĞA VERİLECEK
Otopsinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihan İpek, “Diyarbakır Adli Tıp Daire Başkanı otopside bulundu. Yapılan incelemede tek bir ateşli silah yarası ile sol kulağının arka tarafından uzak bir mesafe ile yapılan bir atışla ve giriş ve çıkış deliği olan ateşli silah yarası sonucu katledilmiştir. Biz çok üzülüyoruz. Üzüntülüyüz. Neler konuştuğumu şu an tam olarak bilemiyorum. Cenazesini yarın Diyarbakır’daki Yeniköy Mezarlığı’nda öğlen namazına müteakip defnedeceğiz. Otopsi raporu sonuç kısmı çok açık. Kişinin ölümünün ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası sol zigoma ve burun kemiği, beyin beyincik kanaması ve harabiyeti sonucu meydana gelmiş kanaatindeyiz. Böyle bir sonuçla açıklanmıştır. Yani uzak mesafeden ateşli silah yarası ile olan bir ölümdür” dedi.