Gündem
05 Ağu 2015 01:42 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:47

T24, 'hayali Putin haberi' için özür diledi

T24'te dün yayımlanan ve Putin'in Erdoğan'a 'diktatör' dediği iddiasını içeren haber için "özür dileriz" dedi.

Google Haberlere Abone ol
T24, 'hayali Putin haberi' için özür diledi
T24 haber sitesi, dün yayımlanan ve Rusya lideri Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'diktatör' dediği iddiasını içeren haberin, editoryal süzgeçten geçirilmeden yayına konduğunu belirterek okurlarından özür diledi.

Awdnews haber sitesi, kaynak olarak Moscow Times'ı öne sürerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım'a "Diktatör başkanına söyle IŞİD'li teröristleriyle cehenneme gidebilir, Suriye'yi Adolf Hitler'den daha az tehlikeli olmayan o ve Suudi müttefikleri için 'Büyük Stalingard' yapmalıyım" dediğini ileri sürdü.

Bu iddia, Türkiye'de de T24 ile birlikte bazı haber siteleri tarafından yayınlandı. T24, bu spekülatif haberin editoryal süzgeçlerinden geçerek yayına konması nedeniyle bugün okurlarından özür diledi. Özür metninde, şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'de çeşitli internet sitelerinin çevirerek kullandığı bu iddia, dün gece, gerçeklik muhakemesi en önemli bileşeni olan editoryal süzgecimizden geçmeden T24'te de yayına girdi. Durumun fark edilmesi üzerine bir saati bulmayan çok kısa bir süre içinde yayından kaldırılan bu iddiayı T24'ün yayın ilkelerini dikkate almadan yayımlayan editör hakkında yaptırım uygulanmasına karar verildi.

Habercilik kriterleri açısından hiçbir mazeretle açıklanamayacak, hiçbir gerekçeyle meşrulaştırılamayacak bu yayın için, iddianın muhataplarından ve T24 okurlarından özür dileriz."