Dünya
19 Mayıs 2020 13:14 Son Güncelleme: 19 Mayıs 2020 13:21

Sürpriz gelişme! Suriye'de savaş bitiyor mu?

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, Suriyeli muhalifler ile Esed rejiminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını bittikten sonra Cenevre'de masaya oturma konusunda anlaştıklarını açıkladı.

İç savaşın ve kaosun yaklaşık 10 yıldır bitmek bilmediği Suriye'de barışa doğru bir adım atıldı. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen flaş açıklamalarda bulundu.

SAVAŞIN SONA EREBİLECEĞİNİN SİNYALİ

Yıllardır süredir çatışma ve savaşın sona erebileceğinin sinyalini veren Pedersen, "Salgın izin verdiği zaman Suriye yönetimi ve muhalifler Cenevre'de masaya oturarak anayasa için müzakere etme konusunda anlaştı" dedi.

TOPLANTI VİDEO KONFERANS SİSTEMİYLE YAPILACAK

İnternet üzerinden gazetecilerin sorularını yanıtlayan Pedersen, bu toplantının tarihi ile ilgili bir açıklama yapmazken, bu toplantının video konferans yöntemiyle yapılamayacağını da vurguladı. Pedersen, "Yaşanan sakinlik taraflar arasındaki çok derin güvensizlik duygusunun iyileşmesi için bir fırsat olabilir" dedi.Pedersen ayrıca ABD ve Rusya'nın da barış için duruma müdahale etmesini ve yardımda bulunmasını istedi.