Gündem
28 Mar 2014 07:42 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:01

Suriye ses kaydındaki soru işareti ne?

İnternete sızdırılan Suriye ilgili son ses kaydının güvenlik protokollerine rağmen kayda alındığı ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in, yaptıkları toplantıda geçen konuşmaların, dinlemelere karşı uygulanan güvenlik protokollerine rağmen kayda alınabildiği belirtildi.

Gazetevatan'ın haberine göre özellikle Fidan’ın katıldığı bu tip toplantılar öncesinde, oturumun gerçekleştirileceği salonlarda dinlemelere karşı “güvenlik taraması” yapıldığı öğrenildi. Ayrıca bu salonlarda yapılacak konuşmaların dinlenememesi için gelişmiş sinyal kesicilerin de yerleştirildiği belirtildi. Toplantı öncesinde de bu güvenlik taramasının da içinde yer aldığı güvenlik protokollerinin uygulandığı ifade ediliyor. Dinlemenin, toplantının yapıldığı salonun yakınına konuşlandırılan mobil bir dinleme aracından kayda alınmış olabileceği düşünülüyor.


Soruşturma başlatıldı


BÖCEK TARAMASI


Geniş katılımlı toplantı öncesinde, dört isim, Bakan Davutoğlu’nun odasında biraraya gelerek ön değerlendirme yaptı. Bu bölüm resmi olmadığı için herhangi bir resmi kayıt tutulmuyor. İnternete düşen ses kayıtları bu bölümün 15 dakikasını kapsıyor. Davutoğlu’nun odası, benzer toplantılara sıkça ev sahipliği yaptığından belli periyotlarla böcek araması yapılan bir yer. Sözkonusu toplantıdan bir süre önce de arama yapılmıştı. IŞİD’in Süleyman Şah Türbesi’ne olası saldırısı beklenmeden, gerekirse Suriye topraklarına girerek önlem alınmasının konuşulduğu toplantının kayıtları 26 Mart Çarşamba gecesi YouTube’a yüklendi, ancak sosyal medyada yayılmadı. MİT, kayıtları fark edince de dün sabah Davutoğlu’nun odasında böcek araması yaptı. Kayıtlar yayılıp basına yansıdığında arama tamamlanmıştı. Dinlemenin yakındaki bir ortam dinleme aracı tarafından yapıldığı ihtimali üzerinde duruluyor.