Süreler uzadı, seyirci usandı! Dizi fabrikasının geleceği karanlık!

Dizi süreleri o kadar uzadı, hikayeler o kadar usandırıcı bir hal aldı ve senaristler bunları yazmaktan o kadar sıkıldı ki, seyirciyi yakalayan ve bir sezondan daha uzun süre devam edebilen dizi sayısı parmakla gösterilebilecek kadar az.

Ulusal kanallarda bu hafta 32 adet dizi yayınlanacak. Bunlardan biri, bu akşam Star’da başlayacak olan Annemizi Saklarken, yeni bir dizi. Ayrıca bu hafta final bölümü yayınlanarak ekrana veda edecek diziler var. İki adet Fox dizisi, Elbet Bir Gün ve Misafir bitiyor. Star dizisi Ada Masalı da bu hafta sonra eriyor. Yaz dizilerinden geriye sadece Fox’taki Aşk Mantık İntikam ve ATV’deki Kalp Yarası dizileri kaldı

Hafta boyunca izleyeceğimiz 32 diziden 26’sı 2020 ve 2021 yılında başlamış işler… Ekranda 32 dizi var ama 16. sezonunu izlediğimiz Arka Sokaklar, 5. sezonunu izlediğimiz Yasak Elma ve 4. sezonuna devam eden Bir Zamanlar Çukurova’yı saymazsak hepsi daha bebek sayılacak yapımlar.

2012 yılından bu yana televizyon izleme deneyimimiz ve bu deneyimin giderek büyüyen bir parçası haline gelen TV dizileri üzerine yazıyorum. Şu anda yazı konusu yaptığım şey, sektörün henüz fark etmediği, önlem almadığı ama büyüyen ve nihayetinde dizi fabrikasını durduran bir sıkıntıya dönüşecek.

Dizi süreleri o kadar uzadı, hikayeler o kadar usandırıcı bir hal aldı ve senaristler bunları yazmaktan o kadar sıkıldı ki, seyirciyi yakalayan ve bir sezondan daha uzun süre devam edebilen dizi sayısı parmakla gösterilebilecek kadar az.

Her hafta yeni diziler başlıyor, birkaç ay önce başlamış olanlar bitiyor. Değirmen bu şekilde dönüyor ama bu aslında bir göz boyama hamlesi.

Televizyon seyircisi dizi izlemekten sıkıldı!

Diziden kaçan seyirci alternatiflere yöneliyor. Bazı kanallar artık her akşam ekrana dizi sürmekten vazgeçti. Fox ve TRT haftanın her günü bir dizi yayınlıyor ancak haftalık yayın akışında Star ve ATV’nin 5, Kanal D’nin 4, Show TV’nin 2, TV8’in 1 dizisi var. Kanallar dizi yayınlamak için eskisi kadar hevesli değil çünkü 3 saatlik süresiyle maddi olarak şişmiş çok pahalı projeler bunlar ve tutacağının garantisi yok.

Dizi çeken ekipler de dijitale göçüyor. İşin başında BluTV’nin butik projeleri vardı ancak şimdi bir sürü platform için çekilen onlarca dizi var. 10 Bin Adım, Leyla ile Mecnun, Alef 2. sezon, Börü 2039, Gibi, Hamlet, Yeşilçam, Kulüp… Doğrusu artık dijital kanalların hızına yetişemiyorum. Ulusal kanallara iş yapan belli başlı yapımcılar var, yeni ve yaratıcı bir hevesle donanmış ekipler dijital platformlara iş yapmak istiyor. Seyirci ilgisi de giderek bu tarafa kayıyor. 

Dizi fabrikasının geleceği karanlık. Dizi süreleri uzadıkça da bu kuyudan çıkış yok. İnsanlar, birbirinden kopya hikayeleri saatlerce izlemekten çok sıkıldı. Bu diziler artık seyirci için değil reklamveren için çekiliyor çünkü reklamverenin gözü hala dizide ancak bu durum değişecek çünkü her günün reyting tablosuna baktığımda ilk 10’a girebilen dizi sayısı giderek azalıyor. Örneğin, dün gece Star’da 6. bölümü yayınlanan Sana Söz dizisi. Erkan Petekkaya’ya rağmen tutmadı ve reyting tablosunda giderek daha aşağılarda yer buluyor. Bu dizi de gidici!

Kanallar prime time’ı dizi ile doldurmak ısrarından vazgeçmedikçe daha az izleniyor ve yakın gelecekte hiç izlenmez hale gelecekler. Televizyondan azıcık bir şey bekleyen herkes ya tematik kanallara ya da dijital platformlara kaçtı. Bir, dünün gün birincisinin izlenme sayısına bakın, bir de 5 yıl öncesininkine! Ekran başında oturanların sayısının ne kadar azaldığını göreceksiniz. İş bilmez kanal patronları, “3 saat dizi koyar, geçeriz” diye diye televizyonu bitirdi.

Hepimizin evinde son sistem harika televizyonlar ve onlarca kanal var ama televizyonda seyredecek hiçbir şey yok!

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com