'Süper varyant' uyarısı! 'Daha ölümcül olacak'

İngiltere'de hükümete danışmanlık yapan bilim kurulu üyeleri, şu an dünyada dolaşımda olan varyantların birkaçının birleşmesiyle bir "süper varyant"ın ortaya çıkabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

'Süper varyant' uyarısı! 'Daha ölümcül olacak' - Sayfa 1

İngiltere’de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) tarafından yeni yayımlanan belgeler, gelecekteki  ortaya çıkan yeni bir corona virüs varyantının yüzde 35'lik  bir ölüm oranına sahip olan MERS kadar ölümcül olabileceği konusunda uyardı.

19
'Süper varyant' uyarısı! 'Daha ölümcül olacak' - Sayfa 2

SÜPER MUTANT TEHDİDİ
Hükümete danışmanlık yapan bilim insanları, çok da uzak olmayan bir gelecekte ortaya çıkabilecek potansiyel senaryoları inceleyen bir makalede süper mutant  tehdidini açıkladı.

29
'Süper varyant' uyarısı! 'Daha ölümcül olacak' - Sayfa 3

Uzmanlar, Beta varyantının daha bulaşıcı Alfa, Gama veya Delta varyantlarıyla birleşmesi halinde gelecekteki ortaya çıkabilecek aşılara dirençli olabileceğini söyledi. “Rekombinasyon” olarak bilinen bu süreç ise artan ölüm oranları nedeniyle sağlık sistemlerinin zorlanmasına yol açabilir.

39
'Süper varyant' uyarısı! 'Daha ölümcül olacak' - Sayfa 4

Araştırmacılar, aynı zamanda İngiltere'nin şu anki üçüncü pandemi dalgasından çıkar gibi göründüğü için hükümetin 'kayıtsız olmaması gerektiği'  konusunda uyardı. 

49