Gündem
25 Mayıs 2021 00:55 Son Güncelleme: 25 Mayıs 2021 01:02

Süleyman Soylu'dan canlı yayında olay ifade!

Soylu, oğlunun arabasının arandığı döneme ilişkin yaptığı açıklamada ise, "Benden önceki içişleri bakanlarının oğluyla ilgili bir takım şeyler var, para sayma makineleri filan. Oradan bir algı alıp getirip..." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolardaki iddialarla ilgili canlı yayında konuştu.

Habertürk’te Açık ve Net Özel’e konuk olan Soylu, Kübra Par moderatörlüğünde; gazeteciler Merdan Yanardağ, İsmail Saymaz, Veyis Ateş ve Mehmet Akif Ersoy’un karşısına çıktı.

İddiaları reddeden veya geçiştiren Soylu, “BBC Türkçe, ekonomik ve siyasal dezenformasyon kanalıdır. Bunun için dostum olan İngiltere İçişleri Bakanını defalarca aramış bir kişiyim ben” dedi.

Soylu, “Sedat Peker’den 10 bin dolar alan siyasetçi kimdir?” sorusuna, “Savcıya gideceğim ve söyleyeceğim” yanıtını verdi. Soylu, parayı alan kişinin parlamentoda olup olmadığı yönündeki soruya da “siyasetçi” diyerek karşılık verdi.

PARA SAYMA MAKİNELERİ

Soylu, oğlunun arabasının arandığı döneme ilişkin yaptığı açıklamada ise, “Benden önceki içişleri bakanlarının oğluyla ilgili bir takım şeyler var, para sayma makineleri filan. Oradan bir algı alıp getirip…” ifadelerini kullandı.

İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNÜYOR MU?

Soylu, Merdan Yanardağ’ın, “Yargının önünü açmak için istifa etmeyi düşündünüz mü?” sorusuna da “Ne için?” yanıtını verdi. Savcılığa başvurdum; İddiaların araştırılmasını istiyorum, iddialardaki tek ben değilim. Hepsini çağıracaklar, ben de gideceğim. Kolluk, adliye geçtikten sonra bana bağlı hale gelmiyor, adli kolluk oluyor. Sonrasında Meclis orada, sonuna kadar açığım” yanıtını verdi.

PARA SAYMA MAKİNELERİNİ GÜNDEME TAŞIDI

İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’in evinde 17 Aralık 2013 tarihinde sabah saatlerinde yapılan polis aramasında bulunan büyük miktarda paralar ve para sayma makinesi vatandaşları  şaşırtmıştı.

Barış Güler’in evindeki sadece 2 numaralı kasada ise 1 milyon 421 bin 73 TL civarında dolar euro ve Türk Lirası bulunmuştu.

BÜLENT ARINÇ AÇIKLAMAYA ÇALIŞMIŞTI

Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen operasyonun ardından AKP’den en net açıklamayı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yaptı. Arınç’a en çok konuşulan görüntüleri, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde bulunan ayakkabı kutuları içerisindeki paralar ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’in evinde görüntülenen para sayma makinası soruldu. Arınç, oğulları gözaltında olan 3 bakan için de “Bu arkadaşlarımız ‘Bana müsaade’ diyebilirler veya Başbakanımız bunu isteyebilir. Kabine revizyonu kararını da Başbakan verecek” dedi.

Arınç, görüntülerin gerçek olup olmadığını bilmediğini söylerken, Halk Bankası Genel Müdürü’nün evinde bulunan paralarla ilgili “Hiç aklıma gelecek bir şey değil. Bir banka müdürünün ne kadar maaş aldığı bellidir. Herhalde bankada toplanan mevduatı evine götürmüyordur” dedi.

“BİZE MÜSAADE” DİYEBİLİRLER

İşte Arınç’ın açıklamaları:

“Bu görüntüleri internette gördük herhalde değil mi? Sosyal medyada, ben henüz onun gerçeklik noktasını bilmiyorum. Savcı bey elindekileri bana göster imkanım yoksa, nasıl oluyor da bunlar internette yayınlanabiliyor ? bu çirkin bir şey ayıp bir şey. Yayınlanması gerçekten suç olan bir konuda benim görüşümü almayın. Ben onun henüz gerçekliğinden bile emin değilim.

KUTULARDA PARA BULUNMASI

Hiç aklıma gelecek bir şey değil. Bir banka müdürünün ne kadar maaş aldığı bellidir. Herhalde bankada toplanan mevduatı evine götürmüyordur.

Aklıma Sinan Aygün geliyor. Orda da bir üç trilyon civarında bir para bulunmuştu. Kendisine iade edildi. Sayın Aygün bu konuda aklanmış sayılabilir.”