Medya
29 Eyl 2022 07:12 Son Güncelleme: 29 Eyl 2022 08:44

Süleyman Soylu’dan Anadolu Ajansı’na ambargo! Sebebi belli oldu…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Anadolu Ajansı yetkilileri arasında bir haber yüzünden yaşanan gerginliğin ambargoya dönüştüğü öne sürüldü. İddiaya göre, Bakan Soylu, katıldığı etkinliklere 'AA muhabirlerinin alınmaması' talimatını verdi.

Halk TV’de yer alan habere göre; Anadolu Ajansı, 21 Eylül tarihinde Bursa'da 20 Nisan'da infaz koruma memurlarını taşıyan cezaevi servis aracına yönelik bombalı saldırıyı gerçekleştiren 3 teröristin tutuklandığı haberini yayınladı.

Haberin detayında operasyonu MİT Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı’nın ortak düzenlediği belirtildi. Ancak haber kısa sürede değiştirilerek ‘MİT’le ilgili ifadeler haber metninden çıkarıldı.

Haberdeki bu güncellemenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun müdahalesi üzerine yapıldığı iddia edildi. Haberde 'MİT'le ilgili detaylar silinene kadar başta TRT olmak üzere birçok haber sitesi haberi ilk haliyle yayımladı.

Süleyman Soylu, AA’nın üst düzey yetkililerini arayarak operasyonda MİT’in desteğinin olmadığını ve sadece Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı tarafından yapıldığını, haberin acil bir şekilde düzeltilmesi gerektiğini söyledi. AA yetkilileri ile Süleyman Soylu arasında bu görüşme sırasında gerginlik yaşandı. Daha sonra haber Soylu'nun istediği gibi düzeltilmesine rağmen çoğu okuyucuya ilk haliyle ulaştı. AA ise daha sonra operasyon hakkında açıklama yapan Soylu'nun sözlerine yer vermedi. Bu gelişmenin ardından Süleyman Soylu AA'ya yaptırım kararı aldı.

"SOYLU TALİMAT VERDİ, TRABZON’DA AA AÇILIŞA ALINMADI" İDDİASI

Soylu 24 Eylül'de Trabzon’un Araklı ilçesinde yapımı tamamlanan Yeni Hükümet Konağı ve Yeni Belediye hizmet binasını ziyaret etti.

Soyu ile AA yetkilileri arasında yaşanan gerginlik Trabzon’daki ziyarete de sıçradı. Soylu, danışmanına Anadolu Ajansı Karadeniz sorumlusunu aratarak ‘Bundan sonra Anadolu Ajansı’nı benim katıldığım etkinliklerde görmek istemiyorum, sadece acil durumlarda mikrofonlardaki AA logosunu kaldırarak katılabilirsiniz’ dediği öğrenildi.

ARAKLI KONUŞMASINDAN DA CANLI YAYIN AÇILMADI

Anadolu Ajansı muhabirleri Soylu’nun bu talimatının ardından Trabzon’daki etkinliğe katılamadı. Soylu'nun cumartesi günü (24 Eylül) Araklı ilçesinde Hükümet Konağı'nın açılışında yaptığı konuşma abonelere aktarılmadı. AA, basın kuruluşlarının yer aldığı WhatsApp grubunda da Soylu'nun konuşmasına dair bilgi geçmedi.

ŞANLIURFA ZİYARETİ PAYLAŞILMADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 25 Eylül'de de Şanlıurfa'da Suriye sınırında bulunan Suruç'taki Nar Festivali'ne katıldı. Diğer ajansların ziyaretle ilgili haber paylaşmasına rağmen AA bu ziyaretle ilgili bir habere yer vermedi.

MERSİN'DE LOGOSUZ MİKROFON

27 Eylül'de Mersin’de polisevine düzenlenen saldırının ardından da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olay yerine gitti. Ancak AA muhabirleri, Soylu’nun basın açıklamasını logo baskılı mikrofonun süngerini sökerek izledi. O görüntüler yine Anadolu Ajansı’nın haber fotoğraflarına yansıdı