Gündem
03 Şub 2023 13:01 Son Güncelleme: 03 Şub 2023 13:19

Süleyman Soylu'dan Amerika Büyükelçisi'ne: Pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 9 ülkenin konsolosluğunu kapatmasına tepki gösterdi. Bakan Soylu, yaptığı açıklamada "Türkiye'yi de dizayn edebileceklerini zannediyorlardı. Bir adam oyunlarını bozdu; Recep Tayyip Erdoğan. Amerika Büyükelçisi'ne sesleniyorum; Hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum. Pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek. Maskeli, sırıtan yüzünü Türkiye'nin üzerinizden çek" dedi.

Terör saldırısı riskini gerekçe gösteren 9 ülke (İngiltere, Almanya, Hollanda, İsviçre, Fransa, Belçika, ABD, İsveç ve İtalya) Türkiye'deki konsolosluk kapattı. 9 ülkenin aldığı bu karar Türkiye tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

Bakan Soylu, Türkiye'de güvensizlik iklimi oluşturmaya çalıştığı iddiasıyla Amerikan Büyükelçisi'ne sert tepki gösterdi.

''TEK DERTLERİ TÜRKİYE'YE ZARAR VERMEK''
Antalya'da İl Göç Müdürleri İstişare Toplantısı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada "Yabancı terörist savaşçılar tespiti ile ilgili Türkiye önemli bir performans ortaya koymuştur. Her Amerika Büyükelçisi'nin 'Türkiye'de acaba ben ne yaparım, ne yaptırırım, Türkiye'ye nasıl zarar verebilirim, babalarıma nasıl yaranırım' dertleri budur. Bütün Türkiye'nin yıllardan beri en önemli talihsizliklerinden biri de bu. Diğer büyükelçilikleri toplar onlara akıl vermeye çalışır.'' ifadelerini kullandı.

''PİS ELLERİNİ TÜRKİYE'NİN ÜZERİNDEN ÇEK''
Sözlerine devam eden Bakan Soylu, ''Otururlar Avrupa'yı dizayn ederler. Türkiye'yi de dizayn edebileceklerini zannediyorlardı. Bir adam oyunlarını bozdu; Recep Tayyip Erdoğan. Amerika Büyükelçisi'ne sesleniyorum; Hangi gazetecilere yazı yazdırdığını biliyorum. Pis ellerini Türkiye'nin üzerinden çek. Maskeli, sırıtan yüzünü Türkiye'nin üzerinizden çek." dedi.