Gündem
03 Nis 2014 11:59 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:03

Süleyman Aslan hakkında flaş iddia!

17 Aralık sürecinde, evinde 4.5 milyon dolar bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Halkbank’ın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın...

17 Aralık sürecinde, evinde 4.5 milyon dolar bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan Halkbank’ın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliğine atandığı yönündeki söylentiler, dün bankacılık kulislerini hareketlendirdi.

Ziraat Bankası’nın geçen Pazartesi günü öğleden sonra genel kurul toplantısı yaptığı, toplantının Salı günü de devam ettiği öğrenildi. Dün de genel kurul sonuçlarına ilişkin Ziraat Bankası’ndan bir açıklama gelmezken, bu konudaki gecikmenin Aslan’ın yönetim kurulu üyeliğine ilişkin müzakerelerin sürmesinden kaynaklandığı ifade edildi.

Ziraat Bankası’nın bugün konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor. Aslan hafta başındaki genel kurul toplantısında Halbank’ın yönetim kurulu üyeliğinden çıkarılmıştı. Aslan’ın gözaltında bulunduğu süre içinde Ali Fuat Taşkesenlioğlu önce Halkbank Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmış, daha sonra da bankanın genel müdürü olduğu duyurulmuştu. Süleyman Aslan’ın, hakkında herhangi bir hüküm bulunmadığı için bir bankanın yönetiminde yer alması hukuki açıdan mümkün. Bankaların yönetim kurulu üyeleri için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) izin almaları gerekmiyor. Ancak bankalar belirlenen yeni yönetim kurulunu BDDK’ya gönderiyor. BDDK’dan 7 iş günü içinde bir itiraz gelmezse, 7’inci günün sonunda yeni üyeler otomatik olarak görevlerine başlayabiliyorlar.

Hürriyet