Gündem
06 Mar 2015 09:30 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:06

Suikast iddialarının hedefindeki Umut Oran Ahmet Hakan'a konuştu! "Öyle bir senaryo yazmışlar ki..."

Sümeyye Erdoğan'a suikast iddiaların ardından CHP milletvekili Umut Oran yaşadıklarını Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a anlattı.

Google Haberlere Abone ol
ümeyye Erdoğan'a suikast iddiası geçen haftalarda gündeme bomba gibi düşmüştü. İddiaya göre Twitter fenomeni Fuat Avni ve Umut Oran arasında Twitter mesajlaşmaları gerçekleşmiş ve mesajların içeriğinde Sümeyye Erdoğan'a suikast planları yer almıştı.

Bu iddiaların ardından CHP milletvekili Umut Oran yaşadıklarını Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a anlattı.

"Öyle bir senaryo yazmışlar ki... Parçalar birleşmiyor. Saçma sapan bir hikâye... Neresinden tutsanız elinizde kalıyor..." diyen Umut Oran haberlere en çok annesinin üzüldüğünü söyledi.

Cemaatle, Emre Uslu ve Fuat Avni ile hiçbir ilişkisi olmadığını ifade eden Oran, bütün hukuki süreçleri başlattığını vurguladı. İşte Umut Oran'ın iddialar sonrasında yaşadıkları:ANNEM VE EŞİM ÇOK ÜZÜLDÜ

Cumhurbaşkanı'nın kızına suikast tertiplemekle suçlandınız. Suçlamayı ilk duyduğunuzda ne hissettiniz?


Kâbustu benim için. Büyük bir kâbus... Bu deli saçması iddiayı ortaya atanlar, bu tezgâhı kuranlar tespit edilip cezalandırılmadığı müddetçe bu kâbus benim içimde hep yaşayacak.

Suikastçı olarak nitelendirilmeniz karşısında yakın çevrenizin ve ailenizin tepkisi ne oldu?

Annem ve eşim çok üzüldü. Kâbusu onlar da yaşadı. Ama arkadaşlarım bu olayı zerre kadar ciddiye almadı. Gülüp geçtiler. "Deli saçması bu" dediler. Bana da "Takma kafaya" dediler.

İKİ ELİM YAKALARINDA OLACAK

Öyle mi yaptınız? Kafama takmamalıyım mı dediniz?


Ne münasebet! Ben bu meseleyi hayatımın en önemli meselesi yaptım. Kafaya taktım ve sonuna kadar da takacağım. Bu haysiyet cellatlarından bunun hesabını hukuk önünde mutlaka soracağım. İki elim yakalarında olacak.

"Fuat Avni" denilen sosyal medya hesabı ile herhangi bir ilintiniz var mı?

Hayatımın hiçbir döneminde kendisiyle yazışmadım, ilgilenmedim. Kendisini takip etmedim, referans vermedim.

Emre Uslu ile bir tanışıklığınız, bir ilişkiniz var mı?

Emre Uslu ile de bir tanışıklığım yok. Hiçbir iletişimim yok. Hiçbir temasım yok.

Cemaat'le bir ilişkiniz, bir iletişiminiz, bir temasınız var mı?

Ne dün ne bugün... "Cemaat" denilen yapıyla en küçük bir irtibatım bile olmadı.

ETHEM SANCAK'I ARADIM

Bu haberi yayınlayan gazete yöneticileriyle görüştünüz mü?


Gazetelerin sahibi olan Ethem Sancak'ı aradım. Ama telefonuma çıkmadı. Mesaj attım, dönmedi.

Neden gazetenin sahibini aradınız? Gazetelerin yöneticilerini arasaydınız.

Ethem Sancak'ı 25 yıldır tanıyorum. Tekstil ve hazırgiyim sektörünün uluslararası alanda temsilcisiyken Ethem Bey'in Siirt'teki fabrikasını desteklemiştim. Kendisi de beni her gördüğünde "Umut Bey sağ olsun, bizi çok destekledi" derdi. Yani Ethem Bey'le bir tanışıklığımız, bir ilişkimiz vardı. O yüzden onu aradım. Bir de şunu söylemek isterim: Üç gazete, üçü de aynı manşetle çıkmış. Üstelik böyle büyük bir haberle ilgili hiçbir köşe yazarı yazı yazmamış. Dışarıdan hazırlanıp monte edilmiş gibi bir haber yani. Böyle bir haber, gazete sahibine sorulmadan çıkmaz.

Suikast haberine karşı Umut Oran neler yaptı?

Tekzip için mahkemeye başvurdum. Sonuçlarını bekliyorum. Ceza ve tazminat davaları açtım. Davaları sonuna kadar takip edeceğim. TİB'e yazı yazdım. Ulaştırma Bakanlığı Teftiş Kurulu'na yazı yazdım. Twitter'a başvurdum gerçeğin ortaya çıkması için. RTÜK'e, Basın Konseyi'ne, Gazeteciler Cemiyeti'ne başvurdum.

TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN