Gündem
20 Mayıs 2013 17:54 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:10

STAR'IN YENİ PATRONU KONUŞTU; TARAFLARLA RAZILAŞTIK!

Star Medya Grubu'nun başına geçmeye hazırlanan Socar yöneticisi Vagıf Aliyev satış sürecini ve Türkiye'ye yönelik planlarını anlattı.

Socar Uluslararası Yatırımlar Sorumlusu ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı Vagıf Aliyev CNBCe.com’dan Okan Can’ın sorularını yanıtladı.
 Aliyev, Star Gazetesi ve Kanal 24 Televizyonu’nun alımı için taraflarla anlaşmanın sağlandığını söyledi.
 
"TARAFLARLA RAZILAŞTIK"
 
Aliyev, "Taraflarla razılaştık. 1 hafta önce Rekabet Kurumu’na başvurduk. Rekabet Kurumu’nun onayının ardından işimizi hayata geçireceğiz" dedi.
 
MEDYA CİDDİ YATIRIM
 
Aliyev, medyada planlarını devir gerçekleştikten sonra paylaşacaklarını söyledi.
 
Aliyev, "Medya Grubu’na ciddi bir yatırım olarak bakıyoruz. Yerli partnerlerimizle birlikte gelişmesi için strateji belirleyeceğiz. İhtiyaç olursa yeni yatırımlar düşünürüz. Bu projenin gelişmesi için lazım olan adımları atacağız" şeklinde konuştu.
 
SOCAR BÜYÜK ORTAK
 
Elde edinilen bilgiye göre, Star Medya Grubu’nda yeni ortaklar Socar ve Fettah Tamince olacak. Socar en az yüzde 50 hissenin sahibi olmak istiyor.
 
Star Medya Grubu, Fettah Tamince ve Tevhit Karakaya ortaklığına ait. Grubun bünyesinde Star Gazetesi ve Kanal 24 Televizyonu bulunuyor.
 
Rixos’un da patronu olan Tamince, Star hisselerini 2009 yılında Ethem Sancak’tan devralmıştı.
 
İKİNCİ KEZ SATILDI
 
Star Gazetesi 1999 yılında Uzan Ailesi tarafından kurulmuştu. Uzanlar’ın İmar Bankası kaynaklı borçları nedeniyle 2004 yılında TMSF’ye geçen Star Gazetesi, 2006 yılında Kıbrıslı işadamı Ali Özmen Safa’ya 8 milyon dolar karşılığında satılmıştı.
 
SOCAR’IN FAALİYETLERİ?
 
Türkiye’deki faaliyetleri Petkim özelleştirmesi ile başlayan Azeri devlet enerji şirketi SOCAR’ın, Türkiye’de faaliyetleri Socar Petkokimya Holding A.Ş. bünyesinde bulunuyor. Socar Petkokimya bünyesinde, Pektim, Star Rafinerisi, Socar Power, Socar Türkiye Gaz şirketleri bulunuyor.