Medya
09 Tem 2019 09:43 Son Güncelleme: 09 Tem 2019 11:07

Star'ın Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak: Yüzde 50 şartı gitmeli

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin en önemli arızasının yüzde 50 artı 1 zorunluluğu olduğunu söyledi

Albayrak, "Bu yüksek çatı, partileri sun’i ve sağlıksız işbirliklerine zorladı" diyerek, “Yüzde 50 artı 1' zorunluluğu başta olmak üzere yeni sistemin aksayan yönlerini düzeltmeli ve millet bu sistemle yoluna devam etmelidir" önerisinde bulundu.

Albayrak'ın "Yüzde 50 şartı’ gitmeli, başkanlık sistemi devam etmeli" başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Bana göre yeni sistemin en önemli “arıza”sı, “yüzde 50 artı 1” zorunluluğudur.

Bu yüksek çatı, partileri sun’i ve sağlıksız işbirliklerine zorladı.

Hiçbir ortak yönü bulunmayan partiler, bu zorunluluk sebebiyle, onursuz pazarlıklarla aynı çatı altında toplandı.

Nitekim düne kadar “İlk fırsatta parlamenter sisteme döneceğiz” masalı anlatan Kılıçdaroğlu, bu bol istismarlı ama bol kârlı işbirliğinin tadını alınca, “Eski sistemi istemiyoruz, çünkü sorunluydu” demeye başladı.

Sevsinler sizin parlamenter sistem aşkınızı...

Yüzde 45 teveccühe mazhar olan bir partinin, bu yüzde 45’in isteğini değil de, eksiğini tamamlayan “kilit parti”nin isteğini yapmak zorunda kalması nasıl bir demokratik düzendir?

Hasretiyle yandıkları “parlamenter sistem”de (2002 Genel Seçimleri) bir parti yüzde 35 oy ile parlamentonun yüzde 66 çoğunluğunu alıyor ve ülkeyi “demokratik” bir sistemle yönetiyordu.

“Yüzde 50” dayatmasıyla siyaseti sun’i kamplaşmalara zorlamak yerine, “katılanların oy çokluğu” esas alınabilirdi.

Madem sistemi tartışıyoruz, vatanı ve milleti için siyaset yapan herkes bütün önyargıları bir tarafa bırakarak, “yüzde 50 artı 1” zorunluluğu başta olmak üzere yeni sistemin aksayan yönlerini düzeltmeli ve millet bu sistemle yoluna devam etmelidir.

Yazının tamamı için tıklayın