Squid Game Netflix’e 900 milyon dolar kazandırdı mı?

Squid Game dizisinde yarışmacıların kazanmak için hayatını ortaya koyduğu ödül, 45.6 milyar won yani 38 milyon dolar. Netflix diziden, dizidekinin 20 katı para kazandı ve kimse ölmedi! Biz yarışmacıları izlerken Netflix de bizi izliyormuş meğer!

Günlerdir her yerde karşıma çıkan bir haber var, bu haber Squid Game’in 9 bölüm için harcanan 21.4 milyon dolara karşılık platforma yaklaşık 900 milyon dolar kazandırdığını iddia ediyor. Eğer Bloomberg’te çıkan bu habere inanırsak Netflix denizdeki en büyük balinayı değil ondan da büyük bir kalamarı (Squid) tuttu!

Hollywood aza mal edip çok kar etmeyi sever, dijital platformlar da öyle ancak iş paranın nereden-nasıl geldiğini açıklama kısmında sıkıntı var. Bir Hollywood filmi birkaç şekilde para kazanır; bilet satar, yayın haklarını satar, DVD – Blu-Ray ya da dijital kiralama imkanlarını satar. Maliyet ve kar ortadadır.

Dijital platformlar ise abonelik sistemiyle çalışır. Üyeler kütüphaneye eklenen her filmi ayrıca bir bedel ödemeden izleyebilirler. İyi ama o zaman Squid Game’in 850 milyon dolar kazandırdığını nereden bileceğiz?

Squid Game dizisinde yarışmacıların kazanmak için hayatını ortaya koyduğu ödül, 45.6 milyar won yani 38 milyon dolar. Netflix diziden, dizidekinin 20 katı para kazandı ve kimse ölmedi! Biz yarışmacıları izlerken Netflix de bizi izliyormuş meğer!

Yaklaşık 900 milyon dolarlık etki değeri, aslında gösterinin ne kadar gelir elde ettiğini yansıtmıyor. Netflix tarafından bir dizi farklı kritere dayalı bir şovu değerlendirmek için kullanılan dahili bir ölçümden çıkan bir tahmin bu. Netflix’ten gelen bir sızıntıya göre ortaya çıkan bu rakamı bulmak için bazı istatistikler kullanmışlar. Bunlara göre,

-Diziyi açanların %89'u en az 75 dakika yani birden fazla bölüm izledi. Bu yaklaşık 115 milyon hesap…

-İlk 23 günde %66 veya 87 milyon hesap tüm gösteriyi izledi.

-Toplam izleme süresi 1,4 milyar saati aşıyor.

-Netflix'in hisseleri ise Squid Game'in yayınlanmaya başladığı tarihten itibaren yüzde 7 civarında arttı ve şirket değerinin ise 278,1 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

Netflix, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu geçenlerde açıkladı. Buna göre, şirketin yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği gelir, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 artışla 7,5 milyar dolara ulaştı. Firmanın geliri geçen yılın aynı döneminde 6,4 milyar dolar düzeyindeydi. Platformun bu yıl abone sayısını geçen yıla oranla daha hızlı arttırmasını da Squid Game’e yoranlar var. Bana göre bunun sebebi Disney+ ve Amazon’un rekabetteki hevessizliği ve bu yüzden hala Netflix’e eşdeğer bir dijital platformun eksikliği ve sinema salonlarının kendisine gelememesidir. Büyük yapım şirketleri gösterecekleri filmlerin tarihlerini ertelemeye devam ediyorlar. Bu durum en çok Netflix’e yarıyor.

Platformun üye sayısı ve buna göre içeriğin izlenme süresi üzerinden gelir modellemek kimilerine mantıklı gelebilir ancak bence gerçekçi değil. Bununla ilgili doğru model ancak yayınlanan içeriğe gelen yeni abone üzerinden hesaplanabilir gibi duruyor ama o da pek mümkün değil. Netflix, dijital platform işinin icatçısı olarak mevcut abonelerini Squid Game olmadan da elinde tutabiliyor.

Kendimden örnekliyorum; yıllardır Netflix abonesiyim, Squid Game’i (tüm bölümlerini izledim) ancak bu dizi yayınlanmasa da aboneliğim devam edecekti. Platforma dizi için ekstra bir ödeme yapmadım.

Bana sorarsanız; ortada gerçekten kazanılmış bir 900 milyon dolar yok. Hatta kimse bir dijital platform işinin ne kadar kazandırdığını ölçemez ancak bu haberlerle bir tür yoklama yapılıyor olabilir. Sabit bir abonelik bedeliyle tüm içeriğe ulaşamayacağımız, Squid Game gibi “ekstra” yapımlara ayrıca para ödememiz gereken günlere yol alıyor olabiliriz.

Hayırlısı olsun!

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com