Magazin
16 Mayıs 2024 12:02 Son Güncelleme: 16 Mayıs 2024 12:08

Sosyetenin ünlü ismi Brad Pitt ile aynı kaderi paylaştı! Yüz körlüğü hastalığına yakalandı

Sosyetenin ünlü ismi Etel Baler, "Yüz körlüğü - Prosopagnosia" hastalığının pençesinde olduğunu açıkladı. Baler, "Brad Pitt hastalığı olarak da bilinen rahatsızlık nedeniyle yakın arkadaşlarımın bile yüzlerini tanıyamıyorum" dedi.

Türk sosyetesinin gözde isimlerinden olan Etel Baler, "Yüz körlüğü" hastalığına yakalandı. Ünlü aktör Brad Pitt ile duyulan hastalık, insanın kendi yüzü dahil olmak üzere eşinin, arkadaşının insanların yüzlerini bile ayırt etmekte zorlandığı bir bilişsel bozukluk. Sabah'ın haberine göre, yüz körlüğü olduğunu açıklayan Baler, "Hastalığım 'Prosopagnosia', yüz körlüğü adıyla anılıyor. Bazen görüp de selam vermedim diye üzülenler oluyor. Ama şunu bilsinler ki gerçekten yüzlerini tanıyamadığım için selam vermemişimdir. Umarım artık durumumu bilen dostlarım bana anlayış gösterir" dedi.

BİLİŞSEL BOZUKLUK
Pitt, röportajında rahatsızlığıyla ilgili biraz araştırma yaptığını söylemiş ve 2017'de yapılan bir çalışmada, ideal kilonun altında doğan yoksul aile çocuklarının yetişkinlik döneminde yüz körlüğü yaşayabildiğinin ve düşük kilonun beyin gelişimini, özellikle de beynin görsel bilgi ile ilgili bölgelerini etkilediğinin bulunduğunu belirtmişti. 

ETEL BALER KİMDİR

Babası Türkiye Musevi Cemaati’nin geçici başkanları arasında yer alan Sami Herman’dır. İş Adamı, sanayici Robert Baler ile evlenmiş ve 2020 yılında boşanmıştır. Bu evliliğinden iki oğlu olmuştur. Çocuklarının isimleri, Ralf ve Leo’dur.

Özellikle, Fashiontalks isimli bloğunda yazdığı moda ve stil yazıları ile isminden söz ettirmiş, cemiyet hayatının gözde isimlerindendir.

2015 yılında yaşadıkları yalı olan Ethem Pertev Yalısı’na bir geminin çarpması ile de uzun süre medyada gündeme gelmiştir.