Sosyal medyanın fişi çekilirse ne olur?

Daha önce hepsi engellendi ama hepsi birden, sepete nasıl girdiği belli olmayan Netflix ile birlikte engellenirse bu bir ilk olacak.

Otoritenin her zaman yayılma ve güçlenme eğilimi vardır, eğer toplum izin verirse bunu mutlaka yapar. Demokrasilerde de, otoritenin bir noktadan sonra daha fazla güçlenmemesi için çareler vardır. Çaresiz bir demokraside ise bireyin ve toplumun ifade ve şikayetlerini iletebilmesi için elinde kalan son şey ve yepyeni bir icat var, adı; sosyal medya...

Yeni gündemimizi Cumhurbaşkanı Erdoğan belirledi. Dün, kızı Esra Albayrak'a Twitter üzerinden gelen çirkin yorumların ardından bir açıklama yaptı ve ortalık karıştı. Konuşmasının en önemli kısmında, “Üzerinde durmamız gereken konu medya ve sosyal medyanın bu tür kokuşmuşluğun aracı haline düşmesidir. Bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Biz bunları parlamentomuza getirip, bu tür sosyal medya mecralarının kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz.” yer aldı.Sonra sosyal medya şirketlerinin ülkemizde vergi ödemediğinden, kendi ailesinin başına gelenin herkesin başına gelebileceğinden bahsetti.

Facebook ve Twitter Aynı Şey mi?

Sosyal medya deyince herkes kocaman bir kar topu görüyor olabilir. İlkokul arkadaşımızı arayarak çıktığımız yolda çok başka bir yere geldik ama vaktimizin büyük kısmını orada geçirmemize yol açan bu platformlar aslında çok farklılar. Hiçbiri birbirine benzemiyor, ortak tek noktaları içeriği burayı takip eden insanların oluşturması. Netflix de tam bu sebeple bir sosyal medya değil!

Olan şu; insanlar Facebook’ta doğum günü kutlayıp, Instagram’da ne kadar şahane hayatlar yaşadıklarını göstermek için çırpınıyor. Twitter’da ise siyaset ve politik doğruculuk hakim. Soğuk aylarda #evdekal hashtag’iyle tweetler atan bir sürü insan şu an Çeşme’den Bodrum’dan bronz bacak fotoğrafları paylaşıyor. Aynı kişinin sosyal medyada bir sürü farklı karakteri var, sanal karakterlerimiz bipolar bozukluk belirtileri gösteriyor ve bunu platformu değiştirerek kolayca fark edebiliyorsunuz.

Artık ne paylaşırsanız paylaşın altında bir ton laf yiyorsunuz. Nefret söylemi engellenemez bir zirveye ulaştı. Facebook, Instagram ya da Youtube’da sorun bu kadar büyük değil. Biri içeriğinizin ya da iletinizin altına yorum yaptığında silebiliyor, kullanıcıyı da engelleyebiliyorsunuz ama Twitter’da böyle bir şans yok. Girdiğiniz tweetin altına yazılanları yönetemiyorsunuz. Yalan yok, bir sürü anonim hesap fırsat kollar gibi gelip saldırıyor ama Twitter’ı siyasi açıdan önemli bir platform haline getiren de bu oldu. Kimsenin sözünü kesemiyorsunuz.

İktidar Sosyal Medyayı Kapatabilir mi?

Evet, bunu yapabilir. Daha önce de yaptılar. Mart 2014'te Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtları yayınlanınca o zaman Başbakan olan Erdoğan, "Twitter mivitır hepsinin kökünü kazıyacağız. Uluslararası camia şunu der, hiç beni ilgilendirmiyor" demiş ve bir gün sonra da Youtube ve Twitter kapatılmıştı. Ben de o tarihten bu yana VPN abonesiyim.

Daha önce hepsi engellendi ama hepsi birden, sepete nasıl girdiği belli olmayan Netflix ile birlikte engellenirse bu bir ilk olacak. Netflix’i cümle içinde geçirirken Tiktok’tan bahsedilmemesi komik bu arada çünkü sosyal medya bir şehir olsa Tiktok kanalizasyonu olurdu. Demek ki; ne kadar siyasi o kadar tehlikeli...

Başımıza gelene çok şaşırdığımı söyleyemem. İktidarın yaygın medyayı kontrol altına alma çalışmaları yıllar sürdü ancak mutlak bir başarı kazandı. Aynı şey sosyal medya için de denendi ama tutmadı. Bot hesaplarla çıkılan yolda da Twitter istediğinde bu hesapları yok edebileceğini gösterdi. Ne yaparlarsa yapsınlar, sosyal medya platformları muhalefetin işine yarıyor. Hamle sırası iktidarda... Ayrık otlarının temizlenmesi gerek ve bunun için tarlayı yakmayı tercih edecek gibi görünüyorlar.

Sosyal medyalar kapanırsa ne olur? Giren yine girer. Cumhurbaşkanının, zamanında Youtube kapalıyken “ben giriyorum, siz de girin” demişliği bile var. Kapatma diye bir şey yok zaten, onu ancak Twitter’ın sahibi yapabilir ama kullanıcının platforma ulaşmasını sağlayan yollar daraltılabilir. Yapılacak olan şey bu... VPN kullanma, DNS değiştirme ve başka bir sürü aşırtma yöntemi ile çitler aşılır ve sonunda yine Twitter’da, Facebook’ta oluruz ancak bizim sesimizi de bizden başka duyan olmaz. Bir mağarada seslenip yankısını dinlemek gibi...

Amaçlanan da bu zaten, sosyal medyaları muhalif söylemler için gettolara dönüştürecekler ve toplumun genelinden uzaklaştıracaklar. Hakkımızda hayırlısı...