Dünya
01 Şub 2021 13:43 Son Güncelleme: 01 Şub 2021 13:45

Sosyal medyada küfürlü içeriklere yasak getirildi

Rusya sosyal medyada yer alan küfürlü içeriklere karşı yasal düzenleme getirdi.

Google Haberlere Abone ol

Birçok ülke sosyal medyayla ilgili yeni düzenlemelere giderken, Rusya da bu konuda bir çalışma yürüttü.

Rus hükümeti, internet sitesinde yaptığı açıklamada, Bilgi, Bilgi Teknolojileri ve Bilgi Koruma Yasası'nda yapılan çeşitli değişikliklerin yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Bu yasay ile beraber ülkede faaliyet gösteren sosyal medya sitelerine yeni yükümlülükler getirildi.

MÜSTEHCEN VE KÜFÜR İÇERİKLERİNE KISITLAMA
Hükümet tarafından yapılan açıklamada, "Sosyal ağlar, yasa dışı içeriği bağımsız bir şekilde tanımlamalı ve kaldırmalıdır. Bu tanım, müstehcen ve küfürlü dil içeren içerikleri de içermektedir." denildi.

TERÖR VE AŞIRICILIĞA KARŞI ÖNLEM
Yasanın, terör veya aşırıcılık yanlısı içerikleri de kapsadığı bilgisine yer verilen açıklamada, "Buna ek olarak, yasa dışı eylemlere katılma çağrıları, devlete ve sembollerine hakaret etmek de yasaktır. Sosyal ağ tarafından alınacak engelleme kararı, yasaklanmış içeriklerin ortaya çıktığı andan itibaren 24 saat içinde verilmelidir." ifadeleri kullanıldı.

SİTELER TAKİBE ALINACAK
Açıklamada, yasanın uygulanması için Rusya'da günlük trafiği 500 bin kişiden fazla olan, kullanıcıların kişisel sayfalar oluşturduğu ve mesaj alışverişinde bulunduğu sitelerin takibe alınacağı bildirildi.

DAHA ÖNCE UYARI YAPILDI
Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), gençleri izinsiz protestolara katılmaya teşvik eden yayınlar nedeniyle TikTok ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarına uyarılarda bulunmuştu.