Gündem
31 Eki 2014 17:05 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:52

Sony üç aylık dönemde ne kadar zarar etti?

Japon teknoloji devi Sony cep telefonu kolu yüzünden Eylül'e kadarki üç aylık dönemde 1,2 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

Eylül ayında şirket, yıllık toplam zararının, tahminlerden dört kat yüksek olacağını bildirmişti. Sony şimdi, yıllık zararının 230 milyar yeni bulacağını tahmin ediyor.

PLAYSTATİON 4'ÜN KATKISI
Bugün yapılan açıklamada,geçen yılın aynı dönemine oranla satışların % 7,2 oranında artarak 1,9 trilyon yene ulaşmasına rağmen, Eylül'e kadarki dönemde faaliyet zararının 85,6 milyar yen olduğu kaydedildi.Şirket genel satış rakamlarındaki artışın oyun ve şebeke hizmetleri satışlarından kaynaklandığını ve PlayStation 4'ün katkısını da yansıttığını belirtti.

AKILLI TELEFONDAN KAYBEDİYOR
Sony, akıllı telefon sektöründe Apple ve Samsung gibi küresel rakipleri karşısında yarıştığı için önemli miktarlarda gelir kaybediyor.Japon şirketi, özellikle Çin'deki akıllı telefon piyasasında, yerel şirketlerin rekabeti karşısında geride kaldığı için, faaliyetlerini azaltmaya başlayacak.

TELEVİZYON ÜRETİMİNDE DE ZORLANIYOR
Sony bu yıl televizyon üretimi alanında da Samsung dahil Asyalı rakipleri karşısında zorlanıyor. Şirketin yönetim kurulu başkanı Kazuo Hirai bundan iki yıl önce Sony'nin kâr sağlamayan elektronik dallarını düzelteceğini taahhüt etmişti. Ancak bu yılın başlarında Hirai, Sony'nin 2015'e dek zararda olacağı tahmininde bulundu.