Son seçim anketinde sürpriz rakamlar! Millet İttifakı'nın kaderini HDP'nin tutumu belirleyecek

Asal Araştırma Şirketi'nin 8-10 Nisan 2022 tarihleri arasında 26 ilde yaptığı araştırmada Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 46, Millet İttifakı'nın oyu ise yüzde 36.9 olarak ölçüldü. Aynı ankette oyu yüzde 10.5 olarak ölçülen HDP'nin Millet İttifakı'na destek vermesi halinde seçimin kaderi ciddi anlamda değişebilir.

Son seçim anketinde sürpriz rakamlar! Millet İttifakı'nın kaderini HDP'nin tutumu belirleyecek - Sayfa 1

Asal Araştırma Şirketi, 8-10 Nisan tarihleri arasında 26 ilde yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, "Bu pazar genel seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusunu yöneltti.

18
Son seçim anketinde sürpriz rakamlar! Millet İttifakı'nın kaderini HDP'nin tutumu belirleyecek - Sayfa 2

CUMHUR İTTİFAKI'NIN OY ORANI YÜZDE 45
Ankete göre, Cumhur İttifakı'nın ortağı AK Parti yüzde 35.9 oy toplarken ittifakın diğer üyesi MHP ise yüzde 9.1 oy aldı. Böylece Cumhur İttifakı'nın toplam oy oranı yüzde 46 oldu. Aynı şirketin mart ayı anketinde Cumhur İttifakı'nın oyu yüzde 43.1 olarak ölçülmüştü.

28
Son seçim anketinde sürpriz rakamlar! Millet İttifakı'nın kaderini HDP'nin tutumu belirleyecek - Sayfa 3

MİLLET İTTİFAKI'NIN OY ORANI YÜZDE 36.9
Millet İttifakı'nın ortağı CHP yüzde 25.1 oy alırken ittifakın diğer ortağı İYİ Parti ise yüzde 11.8 oy topladı. Böylece ittifakın toplam oy oranı yüzde 36.9 oranında kaldı. Aynı şirketin Mart ayı anketinde Millet İttifakı'nın oyu yüzde 38.4 olarak ölçülmüştü.

38
Son seçim anketinde sürpriz rakamlar! Millet İttifakı'nın kaderini HDP'nin tutumu belirleyecek - Sayfa 4

GELECEK VE DEVA'NIN TOPLAM OYU YÜZDE 2.9
Ankette, HDP yüzde 10.5 oyla yüzde 7'lik seçim barajını aşarken Ali Babacan'ın genel başkanı olduğu DEVA Partisi yüzde 1.9 ve Ahmet Davutoğlu'nun genel başkanı olduğu Gelecek Partisi ise yüzde 1.0 oy aldı. Mart ayı anketinde DEVA Partisi'nin oyu yüzde 2.0, Gelecek Partisi ise yüzde 1.3 oy olarak ölçülmüştü.

48