Medya Günlüğü
19 Haz 2018 12:59 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:42

Son seçim anketi sonuçları! Hangi partiler sınırda dolaşıyor?

Star Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu, güvenilir anketlerden çıkan sonuçları köşesine taşıdı.

Son seçim anketi sonuçları! Hangi partiler sınırda dolaşıyor?
24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala heceyan dorukta. Siyasi partiler ve cumhurbaşkanlığı adayları sandıktan zaferle çıkmak için meydanlarda ter döküyor. Peki seçim öncesi partilerin son durumu nasıl? Anketlerden çıkan ortalama sonuçları Star gazetesi yazarı ve Ankara Temsilcisi Mustafa Kartoğlu, "Anketler ve olası sürprizler" başlıklı köşesinde yer verdi. İşte o sonuçlar:

AK PARTİ YÜZDE 45-48 ARALIĞINDA ÖLÇÜLÜYOR

"Güvenilir kamuoyu araştırma şirketlerinin son rakamlarına göre;  AK Parti-MHP-BBP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 53-56 aralığında.  İttifak içinde AK Parti’nin oyu yüzde 45-48 aralığında ölçülüyor.

ERDOĞAN YÜZDE 51-53 BANDINDA

Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oy oranı da yüzde 51-53 bandında.

Önemli bir ölçüm de ‘seçmenin nabzı’ ve ‘seçim atmosferi’… Bu etkenler Erdoğan ve AK Parti’nin anketlerdeki oyunu ‘yukarı yönlü’ teyit ediyor.

Yani, havadaki kokunun biraz üzerinde sonuçlar çıkabilir sandıktan. Erdoğan ve AK Parti, bu tabloyu ‘üst sınırdan’ da yukarıda sandığa yansıtmak istiyor.  Bu, TBMM’deki sandalye sayısının 300’ün üzerinde tutulmasını da sağlayacak.  Öte yandan;

CHP-İyi Parti (İP)-Saadet Partisi’nden (SP) oluşan Millet İttifakı’nın oy oranı yüzde 28-32 aralığında.  Bunun içinde CHP’nin ve CHP adayı Muharrem İnce’nin oyu çok değişmiyor; yüzde 23-26.

İYİ PARTİ YÜZDE 7-11 BANDINDA

İP’nin oyu yüzde 7-11, adayı Meral Akşener’in oyu ise yüzde 9-12 arasında değişiyor.  Akşener’den İnce’ye, İP’den de CHP’ye ve -az da olsa- MHP’ye geçiş gözleniyor.

Akşener ve partisinin oy oranı tahminlerin altında kalabilir.  Ancak bu İnce ve CHP’nin oylarında radikal bir artış getirmeyebilir.  Zira İnce ve Akşener, aynı seçmen havuzundan oy alıyor ve bu havuz büyümüyor.

HDP YÜZDE 8-11 ARALIĞINDA

HDP oyları yüzde 8-11 aralığında görünüyor.  Kürt seçmen, 7 Haziran 2015’te HDP’ye verdiği artı oyun ‘çukur terörüne destek’ olarak kullanılmasına tepki göstermiş, 1 Kasım’da oyunu geri çekmişti. Sonrasında belediyelerdeki kayyım yönetimi ve devletin şehirleri, konutları inşa etmesinden duyulan memnuniyeti sandığa yansıtırsa, HDP’yi baraj altında tutabilir.