CineRadar
19 Ara 2014 00:08 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 17:00

Son Savaşı kim kazanacak?

Yılın en çok beklenen filmlerinden biri bu hafta gösterime giriyor: Hobbit – Beş Ordunun Savaşı... Ayrıca 2’si yerli yapım, 7 yeni filmin gösterime girdiği 19 Aralık haftasında sinemaya gitmek için çok fazla sebebiniz olacak. Murat Tolga Şen’in hazırladığı Cineradar size bu konuda yardımcı olacak.

Google Haberlere Abone ol
Yeni Hobbit macerası için gün sayanlar yaşadı!

Açıkçası, ben o gün sayanlardan değilim. Tek filmlik hikayenin ticari kaygılardan ötürü bir sürü eklemeyle 3 filmlik seriye dönüşmesi ve Peter Jackson’ın yıllarını bununla meşgul olarak geçirmesi can sıkıcı bir deneyimden başka bir şey değil…

Bu son filmde de farklı şeyler göremedim. Hobbitler yine dere tepe düz gidiyor, metruk mahallerde kadim merdivenleri iniyor çıkıyor, Smaug çok konuşuyor, boş konuşuyor vs. Hobbit: Beş Ordunun Savaşı, fantastik bir Rollercoaster adeta! Yine de meraklıları salonları dolduracaktır. Peter’ım Jackson’ım, sözüm sana… Orta dünyada geçen her şey 3 bölüm sürmek zorunda değil!
İyisi mi ben lafı fazla uzatmayıp (uzattım bile) size haftanın filmlerini tanıtayım.

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı

Peter Jackson’ın yönettiği ve Benedict Cumberbatch, Luke Evans, Evangeline Lilly ile Richard Armitage’in oynadığı Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (The Hobbit: The Battle Of The Five Armies), 17 Aralık 2014’de Warner Bros. dağıtımıyla Warner Bros. tarafından vizyona çıkarılıyor.Hobbit: Beş Ordunun Savaşı’nda Bilbo Baggins, Thorin Meşekalkan ve Cüceler Bölüğü’nün maceraları destansı bir sona ulaşıyor. Erebor Cüceleri yurtlarının zenginliğine yeniden kavuşmuşturlar ancak şimdi Ejderha Smaug’u Göl Kasabası’nın savunmasız erkeklerinin, kadınlarının ve çocuklarının üzerine serbest bırakmış olmanın sonuçlarıyla yüzleşmek zorundadırlar.

Vay Başıma Gelenler 2 Buçuk

Semra Dündar’ın yönettiği ve Yıldırım Memişoğlu, Bülent Çolak, Fatma Toptaş ile Metin Zakoğlu’nun oynadığı Vay Başıma Gelenler 2,5, 19 Aralık 2014′de Chantier Films dağıtımıyla Kült Film tarafından vizyona çıkarılıyor.Bir erotik star olan Kerim ile Basit’in hayatları, Kerim’in kim olduğunu bile bilmediği babasının bir anda ortaya çıkıp son nefesinde oğlunu görmek istemesiyle yeni bir boyut kazanır. Kerim’in, 40’ından sonra nur topu gibi bir babası olmuştur. Nurlar içinde yatmasına çeyrek kalan bu baba üstelik çok zengindir ve ortada söz konusu olan çok büyük bir miras vardır. Kerim ve Basit’i geldikleri bu ultra lüks evde beklenmedik sürprizler beklemektedir.

Çapkın Profesör

Marc Lawrence’in yönettiği ve Hugh Grant, Marisa Tomei, Bella Heatchcote ile J. K. Simmons’un oynadığı Çapkın Profesör (The Rewrite), 19 Aralık 2014’de Pinema Film dağıtımıyla Pinema Film tarafından vizyona çıkarılıyor.Bir zamanların mutlu senaristi Keith Michaels, artık boşanmış, ellisine yaklaşan, yıllardır beğenilen bir senaryo yazmamış ve parası da bitmeye başlamış birisidir. Neyse ki menajeri ona, Hollywood’dan uzak olsa da bir iş ayarlar. Keith, Holly ile tanıştığında değişmeye başlar. Holly, bekâr bir annedir. Öğrencilerinden biri, bir senaryoyla geldiğinde, Keith yeniden iyi bir yaşam sürmek için bir fırsat görür.

Sils Maria ve Perde

Olivier Assayas’ın yönettiği ve Juliette Binoche, Kristen Stewart, Chloe Grace Moretz ile Lars Edinger’in oynadığı Sils Maria ve Perde (Clouds of Sils Maria), 19 Aralık 2014’de Bir Film dağıtımıyla Bir Film tarafından vizyona çıkarılıyor.Kariyerinin zirvesine ulaşan Maria Enders, yirmi yıl önce ona şöhret kapılarını açan bir oyunda yeniden oynaması için teklif alır. Geçmişte patronu Helena’yı baştan çıkarıp, intihara sürükleyen 20 yaşındaki genç Sigrid’i oynamıştır. Bu defa ise ondan istenen Helena’yı oynamasıdır. Rolüne hazırlanmak için asistanı Valentine ile Alpler’deki Sils Maria Köyü’ne çekilir. Sigrid rolünü ise bu kez genç bir Hollwood aktrisi oynayacaktır.

Karda Bir Beyaz Kuş

Gregg Araki’nin yönettiği ve Shailene Woodley, Eva Green, Christopher Meloni ile Shiloh Fernandez’in oynadığı Karda Bir Beyaz Kuş (White Bird in a Blizzard), 19 Aralık 2014’de M3 Film dağıtımıyla Filma Ltd. tarafından vizyona çıkarılıyor.Kusursuz ev kadını Eve ortadan kaybolunca, 17 yaşındaki kızı Kat, yıllardır onu ezen duygusal baskılardan kurtulmanın heyecanıyla annesinin yokluğunu hiç yadırgamaz. Bir yandan büyüme sancıları çekerken bir yandan da rüyalarında annesinin yardım çağrılarını görmeye devam eder. Ne var ki zaman geçtikçe Kat, sonunda kendi inkarını görecek ve annesinin gidişi hakkındaki gerçekleri kabullenecektir.

Hayatımın Şansı

Eric Toledano ile Olivier Nakache’nin yönettiği ve Omar Sy, Charlotte Gainsbourg, Tahar Rahim ile Izia Higelin’in oynadığı Hayatımın Şansı (Samba), 19 Aralık 2014’de M3 Film dağıtımıyla Calinos Films tarafından vizyona çıkarılıyor.Daha iyi bir hayat umuduyla geldiği Fransa’da düşük gelirli birçok işe girerek tutunmaya çalışan Samba, belgelerindeki eksik nedeniyle göçmenlik bürosu tarafından sınır dışı edilmek üzeredir. Alice ise bir şirkette üst düzey yöneticiyken geçirdiği bunalım sonucunda psikolojik tedavisinin bir parçası olarak göçmenlik bürosunda görevlendirilmiştir. İkilinin yolları çakışır ve duygusal çekim artar.

Gittiler: Sair ve Meçhul

Kenan Korkmaz’ın yönettiği ve Savaş Özdemir, Yuhannun Akay, Ruhi Sarı ile Selin Köseoğlu’nun oynadığı Gittiler: Sair ve Meçhul, 19 Aralık 2014′de SETEM Akademi dağıtımıyla Mor Prodüksiyon tarafından vizyona çıkarılıyor.Film, Yukarı Mezopotamya’da Süryanilerin yaşadığı eski adıyla Aynvert, yeni adıyla Gülgöze köyünün muhtarı ve çocukları üzerinden, gitmek ve dönmek sancılarını işliyor. Bölgede şiddet hüküm sürdüğü zamanlar, köyün tamamı topraklarını, hatta ülkelerini terk eder. Muhtar, yaşadığı tüm baskılara rağmen gitmez. Oğullarından Joseph kararlıdır ve gider, Yuhan ise babasını bırakamaz.

CİNERADAR köşesi sinema-TV eleştirmenimiz Murat Tolga Şen tarafından hazırlanmaktadır. Filmlere ait künye bilgileri üstad Sadi Çilingir'e ait Sadibey.com sitesinden, izniyle alınmaktadır.