Politika
14 Eki 2021 07:08 Son Güncelleme: 14 Eki 2021 07:16

Son anketten çarpıcı sonuçlar! Başkanlık sistemi de AK Parti de çakıldı

Aksoy Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette AK Parti'nin ciddi oy kaybına uğradığı ve denetlenemeyen başkanlık sistemine desteğin minimuma düştüğü görüldü.

Aksoy Araştırma Şirketi'nin son anket çalışması yayımlandı.

Fahiş fiyat artışlarının ardından yurttaşlar pahalılıktan yakınırken "Sizce Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin geçinebilmesi için en düşük gelir ne kadar olmalıdır?" sorusuna AK Parti seçmeninden şaşırtan cevap geldi.

AK Parti seçmenine göre dört kişilik bir ailenin geçinebilmesi için en düşük gelir 6.855 TL olduğu ortaya çıktı. CHP seçmeni ise 8.384 TL olması gerektiğini dile getirdi.

Seçmenlere "Bu Pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" soru soruldu. İlk sırada yüzde 26,9 ile AK Parti yer alırken, onu yüzde 24,1 ile CHP takip etti.

MHP'YE BÜYÜK ŞOK

İYİ Parti, yüzde 12,0 ile MHP'nin önüne geçti. Oy oranı yüzde 7,3 olan MHP baraj altında yer aldı.

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zincir market açıklamasından sonra Tarım Kooperatif Marketi'ndeki fiyatların uygun olduğunu dile getirmişti. Seçmenlere "Sizce Tarım Kredi Kooperatifi marketleri gıda fiyatlarının düşmesinde etkili olacak mıdır?" diye soruldu.

Yüzde 67,9'luk kesim etkili olmayacağını savunurken yüzde 32,1 oy oranına sahip kesim ise etkili olacağını dile getirdi.

 

GÜVEN AZALDI

Her seferinde 'şeffaflığı' ile gündem gelen TÜİK verilerine güven azaldı. Seçmen enflasyon rakamlarının gerçekli olmadığını savunurken yüzde 29,5'lik kesim TÜİK verilerinin gerçekçi olmadığını düşünüyor.

Anket çalışmasında "Sizce Türkiye'de bekâr bir kişinin geçinebilmesi için en düşük gelir ne kadar olmalıdır?" sorusu da soruldu. Listenin sonunda AK Parti seçmeni yer alırken en düşük ücretin 4.476 TL olduğunu dile getirdi. Listenin başında ise CHP, 5063 TL olması gerektiğini ifade etti.

ERDOĞAN'A KÖTÜ HABER

Sistem tercihi araştırmasında ise "Aynı referandum bugün tekrar yapılsa, parlamenter sistemi mi yoksa başkanlık sistemini mi seçersiniz?" diye soruldu.

Türkiye genelinde yüzde 53,0 oy oranıyla parlamenter sistem tercih edilirken yüzde 24,6 başkanlık sisteminin istediği ortaya çıktı.