Somurtan diziler izlenmiyor... Seyirci yaz ekranında eğlence istiyor!

Seyirci gerçekten yeni bir şeyler izlemek istiyor ama yeni bir şeymiş gibi sunulan eski bayat tarifleri fark ediyor ve yüz vermiyor.

Kanal patronları ve yıllardır onlara iş yapanlar kara kara düşünüyor çünkü yaz ekranının tadı yok!

Aşkın Tarifi, Kalp Yarası, Kahraman Babam, Ada Masalı, Baht Oyunu, Cam Tavanlar, Kazara Aşk, Baş Belası ve Aşk Mantık İntikam… Hepsi de bu yaz başlayan işler ancak yazan aynı, çeken aynı, oynayan aynı, yayınlayan aynı olunca seyirci sıkıldı.

Dönemin ruhuna uygun karakter güncellemeleri de işe yaramıyor. Komik-romantik yaz dizilerinde güçlü kadın imajı yaratıyor ama daha ilk bölümden esas oğlana aşık ediyorlar ve seyirci artık bunu yemiyor, öğürüyor.

Bu yazın dizilerinden ipi ilk çekilecek iş Show TV’de yayınlanan Cam Tavanlar oldu. Esas kızı Bensu Soral, esas oğlanı ise Kubilay Aka’nın canlandırdığı dizinin ilk bölüm yazısında, “Cam Tavanlar, başarmak için yola çıkmış güçlü bir genç kadını başkarakter yapıyor ancak hikâyenin odağı kayıyor. Bu azim ve başarma hikayesi dışarı satılmak endişesiyle telenovela mantığına uygun çekilmiş bir aşk hikayesi barındırıyor ve dizinin tökezlediği yer burası. Başrol oyuncularının kimyası tutmuyor. Bu aşk seyirciyi bağlamaz!” yazmıştım. Öyle de oldu.

Yaz dizilerinde öne çıkan iki iş var, Baht Oyunu ve Aşk Mantık İntikam. Bunlar da alışıldık işler ama bir şekilde seyirciyi yakaladı ve iyi reyting alarak yola devam ediyorlar. İkisinin ortak özelliği, romantik olduğu kadar, belki de daha fazla komik işler. Üzerine dört bir yandan kara haber yağan televizyon seyircisi için bir kaçış kapsülü görevi üstleniyorlar.

Baht Oyunu’nu büyük ölçüde Cemre Baysel’in (Ada) oyunculuğu sürüklüyor ancak onun asıl partneri esas oğlan Aytaç Şaşmaz (Bora) değil, Rüzgar’ı canlandıran İdris Nebi Taşkan. İkisinin karşılıklı oynadığı sahneler büyük bir eğlence yaratıyor, seyirci de bunu seviyor. Bu dizideki karakterler, şişik esas oğlan hariç, doğru yazılmış. Rüzgar’ın fırsatçı hallerini ve giderek çıkmaz bir sokağa yürüdüğünü izlemek seyirciyi keyiflendiriyor. Baht Oyunu daha ilk bölümden bu yaz öne çıkan işlerden olacağını belli etmişti.

Aşk Mantık İntikam ise başrollerinden çok kanat oyuncularıyla öne çıkan bir iş. Melisa Döngel’in Sen Çal Kapımı’daki bilerek geride bırakılan rolünden vazgeçip bu projeye geçmesi kariyeri için doğru hamle. Eminim, çoğu seyirci diziyi Burcu Özberk’i değil de onu görmek için izliyor. Yeşilçam zamanlarından beri değişmeyen bir kural vardır. Esas kızlar esmer olur, kötü-fettan kadınlar ise sarışın ama böyle giderse bir sonraki projede sarışın bir esas kızımız olacak demektir.

Bu dizi başka bir sürü dizinin düştüğü hataya düşmüyor yani iki karakter yaratıp gerisini fon olarak kullanmıyor. Dizideki her karakterin bir hacmi ve olay örgüsünü etkileyen eylemleri var. Esra’nın (Burcu Özberk) ailesi başka bir dizi konusu olabilecek kadar eğlence yaratıyor. Esra’nın anne-babasını oynayan Günay Karacaoğlu ve Süleyman Atanısev’i izlemek keyifli.

Cam Tavanlar bir kış dizisi olarak tasarlansaydı ve gerçekten de bir kadının kariyer basamaklarını tırmanırken önüne çıkan zorluklarla mücadele etmesini izletseydi ve başrol seçimleri farklı olsaydı tutardı. Bu yazın en zayıf işiydi ve macerası 8 bölüm sürdü. Dizinin senaristi Meriç Acemi farklı hikayeler yazmayı deniyor ancak sektör ve seyirci baskısı sunduğu işleri bir şekilde Kiralık Aşk’a çeviriyor. Cam Tavanlar seyirciye bir söz verdi ama bunu gerçekleştiremedi. Dizi, aşk üçgenlerinde paramparça olan genç kalplerden fazlasını izletemedi ve bunu çok daha eğlenceli şekilde yapan işlere yenildi.

Seyirci gerçekten yeni bir şeyler izlemek istiyor ama yeni bir şeymiş gibi sunulan eski bayat tarifleri fark ediyor ve yüz vermiyor. Klişeyi doğru uygulayanlar ise yenilik içermese bile eğlendirici olup ekranda kalmaya devam ediyor. Bir süre de böyle gideceğiz ama tünelin sonunda ışık falan yok, açık televizyon yayıncılığı ve dizi yapımcıları zor zamanlar yaklaşıyor.

MURAT TOLGA ŞEN