Somer Şef’in korumaları bize niye dert oldu?

Kimsenin aklına ne sormak geliyor ne de anlamaya çalışmak?

MasterChef jürisi Somer Sivrioğlu'nun korumalarla dolaştığı görüntüler sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutuldu. Açıkçası, olayların bu kadar büyüyeceğini tahmin etmemiştim ama Enver Aysever’in programını izleyince bir şeyler yazmak istedim.

Enver Aysever, Somer Şef’e çok hınçlanmış, “altı üstü kuru fasulye-pilav-cacık yapıyor, kimi kimden koruyorsunuz” diyor. Millet gaza gelmiş, Enver Aysever’in videosunu sosyal medyada paylaşıyor, söylemini sahipleniyor.

Kimsenin aklına ne sormak geliyor ne de anlamaya çalışmak?

Soru 1: Somer Sivrioğlu, her daim koruma duvarıyla örülü bir şekilde mi dolaşıyor?

Hayır, koruma kalkanı arasında yürüdüğü videodan da belli, organizasyonun konuğuna kıymet vermeyi abartması durumu yaşanmış. Korumalar adama siyasetçilere yapılan türden bir etten duvar örmüşler, gideceği yere kadar eşlik ediyorlar. Tanıdığım hiçbir çok ünlü böyle gezmiyor.

Peki, bunu neden yapmışlardır. Ünlülerle fotoğraf çektirmek isteyenler farkında olmadan epey rahatsızlık yaratır. Belki o esnada başka bir yere yetişmesi gerekiyordu, bu sebeple böyle bir önlem aldılar ama tekrar ediyorum; bu Somer Şef’in fikri değil.

Soru 2: Somer Şef, kuru fasulye, pilav ve cacık yapan bir aşçıdan ötesi değil mi?

Bu bence acıtıcı bir söylem, işi bu kadar basite indirgersek Enver Aysever TV’ye çıkıp avaz avaz konuşan birinden ötesi değil der çıkarız.

Hani hep Türk mutfağının dünyada hak ettiği yerde olmadığından şikâyet ediyor, yurtdışına çıkıp ünlü bir restoranda yerken, “bizim şefler daha iyi” falan diyorsunuz ya…

Gastro evrende yaşayan insanlarınıza bu muameleyi yaparsanız mutfağınızı sizden başka öven olmaz. Masterchef, takip ettiğim bir program değil ama binlerce genci mutfağa sokup tarif deneten, yemek yaptıran, mesleğe yönlendiren bir iş.

Benim kuşağım hatırlar, TRT Beyaz Gölge diye bir dizi yayınlardı. O dizide bir basketbol koçu ve liseli öğrencilerinin macerasını izlerdik. O kadar sevildi ki, bütün boş arsalar basket sahası oldu ve 12 Dev Adam, 'Beyaz Gölge'yi izleyen çocuklardan çıktı.

Masterchef’te de bir ulusal kanal dizisini aratmayacak kadar entrika var ama bana göre ekranlarda olması gereken bir iş. Bu çok izlenen işin şeflerinin ünlü olması kadar da doğal bir şey yok. Bir aklı evvelin sosyal medyaya attığı video yüzünden taşlanan ve kıyafet seçimleriyle, kilosuyla alay edilen Somer Sivrioğlu bu eleştirileri hak etmiyor.

Toplum olarak o kadar mutsuzuz ki filmlerdeki kötü niyetli mahalle çocuklarına döndük. Onu aşağıla, bununla alay et. Milyonlarca insan her gün “vurun kahpeye” motivasyonuyla dolanıyor sosyal medyada. Hiçbir işe yaramayan, kalp kıran enerji israfları.

Somer Şef’in korumalarını, kıyafetlerini bir yana bırakıp asıl dertlerimize dönsek mi artık?

Murat Tolga Şen – murattolga@gmail.com