Gündem
10 Kas 2014 16:02 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:54

Skandal! Atatürk'ü Roman havasıyla andılar!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda, Atatürk’ü Anma etkinliği tam anlamıyla skandala dönüştü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda, Atatürk’ü Anma etkinliği tam anlamıyla skandala dönüştü. Program çerçevesinde bir bayan Roman havası eşliğinde uzun eteği, kulağında çiçekle sahneye çıktı. Atatürk’ü anma günündeki bu durum tepkilere neden oldu ve salonu dolduranların büyük bir bölümü anma toplantısının sonunu beklemeden ayrıldı.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre; 10 Kasım Atatürk’ü anma toplantısı için 500’e yakın memur, salonda bir araya geldi. Saat 9’u 5 geçe saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Halkla İlişkiler Müdürü Arzu Güney, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Türkiye’nin 7 bölgesine özgü oyunlar oynanması amacıyla yöresel oyunlar bilen gençlere yöresel kıyafetler giydirildi. Her bölgeye özgü oyunlar oynandı. Trakya bölgesi ise Roman havasıyla temsil edildi. Roman havası eşliğinde sahneye çıkan uzun etekli, saçında gül bulunan kadın müzik eşliğinde oynamaya başlayınca salon bir anda karıştı ve protestolar arasında bazı memurlar anma etkinliğini terk etti. Yaptıkları hatanın farkına varan görevliler ise Roman müziği eşliğinde oynayan kızı hemen sahneden aldılar.

Bir dakika içinde çekildi

Enerji Bakanlığının bazı birimleri, Elektrik Üretim Şirketi, Türkiye Elektrik İletişim Şirketi ve TEDAŞ’ın bulunduğu binada yaşanan anma skandalıyla ilgili olarak Sözcü’nün sorusunu cevaplandıran bir yetkili ise şunları söyledi:

“Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünü sergilemek için her yöreden gençler getirdik. Roman havası çalmaya başlayınca bir povokasyon gibi bir şey oldu. Biz de yaptığımızın yanlış olduğunu anlayıp kızı sahneden hemen çektik. Tüm oynaması bir dakika bile sürmedi. Etkinliğin sonunda ‘Türkiye bir bütündür bölünemez’ afişi asacaktık. Salonu arkadaşlar terk ettiği için bunu da yapamadık. Yanlış anlaşıldığımız için üzgünüz…”