Siz sinema filminde oynayacak ADAM MISINIZ?

Türk sineması nereye gidiyor, televizyonun çöpü sinemaya mı akıyor? Eleştirmen Murat Tolga Şen akıllara zarar Adammısın! filmini sizler için izledi ve yorumladı.

Türkiye’de sinema yazarlığı kendisini ayrıcalıklı bir yerde konumlandırmıştır, gişe sinemasına mesafelidir, işin çöp tarafıyla ise hiç ilgilenmez ama ben “en kötü filmde bile iyi bir 5 dakika bulunur” diyenlerdenim ve çöp filmlere özel bir ilgim vardır. Tipik bir 80’ler çocuğu ve video furyasında önüne ne gelirse izlemiş/tüketmiş biri olarak bundan da tuhaf bir zevk alırım. Bazı filmler o kadar kötüdür ki bu yüzden de çok iyidir! Dünyayı Kurtaran Adam filminden yola çıkalım; çok kötü bir film ama izlerken o olmamışlıktan, sefillikten, ucuz ve kopyalanmış hayal gücünden zevk alıyorum. Defalarca izledim bu yüzden, bu biraz kişisel bir şey. 

İtiraf ediyorum, Adam mısın filmi için de böyle bir umut taşıyordum, filmde kimsenin görmediği bir şeyleri yakalama iddiasıyla girdim salona ve fakat burada keşfedecek hiçbir şey yok! Adam mısın video furyasının o çöp üretimleri dâhil Türkiye toprakları içinde çekilmiş en berbat film!

Başrollerinde Ahmet Çakar, Sinan Engin, Rasim Ozan Kütahyalı, Abdülkerim Durmaz ve Kadir Çöpdemir'in yer aldığı filmde Beyaz Futbol ekibinin başına gelen komik olaylar anlatılıyor. Bu filmi kim akıl ettiyse gerçekten acı çekiyor ve çektirmek istiyor olmalı. Gişe komedileri iflasın eşiğine gelmiş anladım, bölüm sonu canavarı olarak da karşımıza bu film çıktı! Oyuncu olmayan ve neden bilmiyorum ama kendini enteresan zanneden birkaç adamın saçma sapan macerası. Eğer bir günlüğüne bu ülkenin kültür bakanı olsam ilk ve tek icraatım şu olurdu; “Adam mısın filminin bütün kopyalarını yakın!”

Film o kadar kötü ki, dünyayı uzaylılar istila etse de her ülkenin o yıl çekilmiş en kötü filmini izleyip ona göre saldırmaya karar verecek olsalar hepimiz öldük demektir! Filmin sonunu beklemelerine de gerek yok ilk 15 dakika karar vermeleri için yeterli, bu filmi izledikten sonra Türklerin evren için aşırı gereksiz bir ırk olduğuna karar vermeleri işten bile değil. Ben de zaten film arası verilir verilmez kendimi sinemadan dışarı attım ve ciğerleri patlamak üzereyken su yüzüne çıkmış bir dalıcı gibi hissettim.

İşin yönetmen koltuğunda Emir Khalilzadeh oturuyor, Çılgın Kamp ve Müthiş Bir Film adında 2 uzun metrajı daha var, aslen reklam ve klip yönetmeni ve sanırım “Kötü komedilerin unutulmaz yönetmeni” olmak gibi bir niyeti var.

Gelelim bu film gibi duran ama öyle olmayan şeyin oyuncularına… Türkiye’de popüler olmak kolay, bunun için ille de ‘hoş şeyler’ yapmak zorunda değilsiniz. Stüdyonun ortasına yayında koca koca et tabakları getirtip o tabaklara da Erol Taş gibi girişseniz bile yanınıza kar kalır, mesele bir şekilde haber olmak değil mi? Reklamın iyisi kötüsü olmaz, artık delirdik! İş öyle bir yere geldi ki; kadının biri vajina beyazlatma ameliyatının videosunu Instagram’a koyuyor, doktoru bacak arasından çıkıp sevecen bir şekilde kendini tanıtıyor vs. Al işte, o da ünlü olmadı mı 15 dakikalığına…

Şimdi işin acıklı tarafına gelelim. Sanırım Sinan Engin’in “Türkiye’nin en iyi komedisini çektik, gişede Recep İvedik’i bile silip süpüreceğiz” gibi iddialı söylemleri vardı. PR kokan bu cümleye itibar edilmez, Adam mısın’ın toplayacağı izleyici 100 binden fazla değil, o da meraktan. İlk üç gün gişesi geldi, 34 bin kişi izlemiş filmi, ben bu kadarını bile tahmin etmiyordum ve ülkem adına üzüldüm. Eğer ödül ve övgülere boğulmuş Albüm filmini toplamda 2870 kişi Adam mısın’ı ise 3 günde 34 bin kişi izliyorsa, o ülkede kültür sanat adına bir şey yapılmasa da olur, o savaş çoktan kaybedilmiştir.

Uzun lafın kısası; Eskiden çok film çekiliyor diye sevinenler vardı, şimdi de seviniyorlar mıdır? Evet, Türk sineması her yıl rekor kırıyor ama işte çekilenler ortada! Seneye aynı kafada onlarca film gelirse şaşırmayın. Televizyonun çöpleri sinemaya akacak gibi görünüyor. Sırada evlilik programlarının fenomen isimleri var. Şöyle bir film çekerler mi mesela; Hanife misin?

MURAT TOLGA ŞENmurattolga@gmail.com