CineRadar
23 Şub 2017 23:04 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:30

Sinemalarda bu hafta: Yeni filmler Recep İvedik'e meydan okuyor!

Recep İvedik 5’in başka filmlere yaşam şansı tanımadığımız hayli tuhaf ve tartışmalı geçen bir haftadan sonra 5 yeni filmle Türkiye’nin sinema vizyonu hız kazanıyor.

Bu haftanın en ilgi çekici gişe filmi, oyun meraklılarının ve özel efekt filmi sevenlerin her daim hoşuna giden Resident Evil serisinin 6. Filmi…
 
Oscar mevsimini takip edenler için ise siyah kadınların NASA’daki ırkçılık mücadelesini aktaran Gizli Sayılar vizyona giriyor. Oyunculuklarıyla dikkat çeken yaşanmış bir hikaye…
 
Jim Jarmusch’nin yönettiği ve Adam Driver, Golshifteh Farahani, Chasten Harmon ile Barry Shabaka Henley’in oynadığı Paterson ustanın en naif ve sevimli çalışması sayılabilir. Sinema sanatına düşkün herkes için gerçek bir ödül!
 
Cin filmlerinden sıkılan ama yerli korku – gerilim filmlerine de düşkün olanlar için bu hafta bir kısa film uyarlaması olan Cereyan vizyonda. Filmin yönetmeni Mert Dikmen’le yaptığım röportajı Öteki Sinema’da okuyabilirsiniz.
 
İşte kararınızı vermeniz için haftanın tüm filmleri, bir bakın sonra da hangisini severseniz ona bilet alın. İyi seyirler…
 
RESIDENT EVIL: SON BÖLÜM
 
Paul W S. Anderson’un yönettiği ve Milla Jovovich, Ali Larter, Shawn Roberts ile Ruby Rose’un oynadığı Resident Evil: Son Bölüm (Resident Evil: The Final Chapter), Warner Bros. tarafından vizyona çıkarılıyor.


 
Önceki filmdeki olayların hemen ardından, Alice’i insanlığın zombilere karşı verdiği savaştan sağ olarak kurtulan tek kişi olarak görürüz. Alice, şimdi kâbusun başladığı yere, Racoon Şehri’ndeki Kovan’a geri dönmek zorundadır. Umbrella Şirketi, kıyametten kurtulan son kişileri de yok etmek amacıyla güçlerini son kez Racoon Şehri’nde toplamaktadır.
 
GİZLİ SAYILAR
 
Theodore Melfi’nin yönettiği ve Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae ile Kevin Costner’ın oynadığı Gizli Sayılar (Hidden Figures), The Moments Entertainment tarafından vizyona çıkarılıyor.


 
Gizli Sayılar, ülkenin temellerini değiştiren parlak bir kadın grubunun gerçek hikâyesini ortaya çıkarıyor. Film, NASA’daki siyah kadın matematikçilerden oluşan bir takımın, Sovyetler Birliği’ndeki Amerikalı rakiplerine karşı uzay yarışını kazanmasına yardımcı oldukları ve aynı zamanda, eşit haklara ve fırsatlara ilerlemeye yönelik arayışların hayati tarihini anlatıyor.
 
PATERSON
 
Jim Jarmusch’nin yönettiği ve Adam Driver, Golshifteh Farahani, Chasten Harmon ile Barry Shabaka Henley’in oynadığı Paterson, Filmartı Film tarafından vizyona çıkarılıyor.


 
Naif otobüs şoförü Paterson, eşi Laura ve Bulldog köpekleriyle beraber mütevazi bir hayat yaşamaktadır. Hayattaki en büyük tutkusu not defterine yazdığı şiirleridir. Laura’nın ise kendi dükkanını açıp orada kek satmak ve country şarkıcısı olmak gibi hayalleri vardır. Oysa Paterson, hayattan çok daha fazlasını beklemeden mutlu olmak ve her sabah 23 numaralı otobüsün direksiyonuna geçerek bir şair olarak kalmayı tercih etmektedir.
 
CEREYAN
 
Mert Dikmen’in yönettiği ve Murat Yatman, Pınar Bibin ile Salih Bademci’nin oynadığı Cereyan, Green Pictures tarafından vizyona çıkarılıyor.


 
Genç psikoloji öğrencisi Aylin, geceleri tanımadığı kişilere online terapi yapmakta ve bunun kendisini geliştireceğini düşünmektedir. Bir gece onu Cavit Demir isimli tuhaf bir adam arar. Kanser hastası olan 7 yaşındaki oğlunun ölümüne sebep olduğunu ve depresyondan kurtulamadığını söyleyen bu adamın gizlediği bazı gerçekler vardır. Psikolojik gerilim türündeki filmin çekimlerinin çoğu Sapanca’daki bir dağ evinde gerçekleştirildi.
 
KARLAR KRALİÇESİ 3: ATEŞ VE BUZ

Alexey Tsitsilin’in yönettiği ve Alexey Zamyslov ile Alexey Tsitsilin’in senaryosunu yazdığı animasyon film Karlar Kraliçesi 3: Ateş ve Buz (The Snow Queen 3: Fire and Ice), Medyavizyon Film tarafından vizyona çıkarılıyor.


 
Gerda’nın hayali Kuzey Rüzgârı’nın kendisinden ayırdığı anne ve babasını bulmak ve ailesini tekrar bir araya getirmektir. Gerda ve arkadaşları bu amaç uğruna yolculuğa çıkarlar ancak karşılarına pek çok engel çıkacaktır. Yolculuk sırasında ateş ve buz taşını keşfederler. ancak hiçbir şey planladıkları gibi gitmez. Gerda ailesine kavuşabilecek midir?
 
MURAT TOLGA ŞENmurattolga@gmail.com
 
CİNERADAR köşesi sinema/TV eleştirmeni Murat Tolga Şen tarafından hazırlanmaktadır. Filmlere ait künye bilgileri ve fotoğraflar Sadibey.com sitesinden izinli olarak alınmaktadır.