Sinemada coşku yok! Hızlı ve Öfkeli 9 salonlara can suyu olamadı!

Hızlı ve Öfkeli 9, ülke genelinde 1139 perdede gösterime sokuldu ve hafta sonu 181.692 bilet sattı.

Epeydir kapalı olan sinema salonları 1 Temmuz 2021’de açıldı. Aslında o iş 1 Haziran’da olacaktı ama işletmecilerin açılışı büyük bir filmle yapma arzusu yüzünden Temmuz’a kaldık. Daha önce yazmıştım, bu yanlış bir karardı. Haziran’da salonlar açılmalı ve seyircinin ayağı alışmalıydı.

Hızlı ve Öfkeli 9, ülke genelinde 1139 perdede gösterime sokuldu ve hafta sonu 181.692 bilet sattı.

Diyebilirsiniz ki, bu sonuç harika, herkes sinemada, salon sahipleri para basıyor vs.

Yok, bence hiçbiri değil. Bu gayet kötü bir sonuç ve böyle devam ederse önümüzdeki yıl hiçbir film bu kadar perde bulamaz çünkü ortada salon kalmaz!

Hala Covid-19 korkusu var, insanlar kapalı alanlara girmek istemiyor, hem yaz ortasında kim film izlemek ister ki diyebilirsiniz ama o iş öyle değil. Olayın vahametini anlayabilmek için pandemi öncesine gitmek gerekiyor. 2019 yılının Temmuz ayının ilk hafta sonunda, 556 perdede (Hızlı ve Öfkeli 9’un yarısı kadar) gösterime giren Örümcek Adam: Evden Uzakta, 250 bin bilet satmış.

Covid-19 korkusu için bir şey diyemem ama yaz sıcakları büyük gişe filmleri için caydırıcı değil. Üstelik, aylardır sinemaya gitmeye hasret, salonlar açılsa da film izlesek diyen bir kitle de vardı. Seriyi takip etmeyen bir sürü sinemasever sırf salonda film izleme deneyimini yeniden yaşamak için bu filme bilet aldı ve sinemaya gitti ama yetmemiş demek ki!

Zincir salonların işletmecileri, kirayı ve personel giderlerini devlete ödetip ense yaparken Dünya değişti. Dijital platformlar seyirciyi ele geçirdi. Evinde daha fazla vakit geçiren insanlar kocaman TV’ler, ses sistemleri satın aldı. Sinema keyfini evden çıkmadan yaşayabilir hale geldiler.

Dijital platformları hafife almaya devam edenler var ama oradaki bolluk da hiçbir yerde yok. Netflix, Amazon Prime, BluTV, Exxen, Gain… Sürekli içerik pompalıyor. Sinemada Vin Diesel’li Hızlı ve Öfkeli 9 varsa Amazon Prime’da da Başrolünde Chris Pratt’in yer aldığı bilim kurgu aksiyon filmi Yarının Savaşı (The Tomorrow War) var!

Daha önce yazdıklarımın arkasındayım, salonlar çok daha önce açılmalıydı ve büyük kampanyalarla seyircinin yeniden sinemaya gitmesi sağlanmalıydı ama yapılmadı. Güdük bazı kampanyalarla seyirci tavlamaya çalışıyorlar ama İstanbul’da bazı salonlarda bilet fiyatları 60 TL’ye vurdu.

Başka Sinema’nın düzenlediği Uniq Açık Hava Film Festivali’nde bilet fiyatları 94 TL! 2019 yılında 40 TL idi, seneye de 150 TL olur, gideni tutmam ama asla gitmem. Sinemaseverlik başka enayilik başka şey. İşletmecilerimiz akıllanmıyor. Seyirciyi kazanma zamanı dedik, sömürme zamanı anladılar!

İsteyen istediği fiyata bilet satar ama sinema bir halk sanatı ve eğlencesidir. Bilet fiyatlarının bu derece yükselmesi iyi değil. Şöyle yazarsam daha iyi anlaşılacak; eskiden bir bilet fiyatına 1 aylık Netflix üyeliği alınabiliyordu, şimdi bir bilet fiyatına 2 ay üyelik alabilirsiniz! Her hafta sinemaya giden biriyseniz, 1 aylık harcamanızla 1 yıllık Netflix üyeliği satın alabiliyorsunuz.

Peki, bu durumda kim kazanır? Salon seyirciyi kaybeder kapanır ama seyirci izleyecek filmi bir şekilde bulur izler. Kazanan da dijital platformlar olur!

MURAT TOLGA ŞEN