Medya
31 Eki 2010 14:36 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 11:45

SİLİVRİ EDEBİYATI'NDAN İLGİNÇ BÖLÜMLER!

Ergenekon kitaplarının sayısı çoğalıyor. Balbay'ın “Silivri Toplama Kampı: Zulümhane” adlı kitabı kitapçılara ulaştı.

Silivri edebiyatı

Ergenekon kitaplarının sayısı çoğalıyor... Mustafa Balbay’ın “Silivri Toplama Kampı: Zulümhane” adlı kitabı kitapçılara ulaştı. Behiç Gürcihan’ın “Ergenekon’dan Yargılanma Rehberi” yaklaşık üç hafta önce raflara çıktı. (Paraf Yayınları)... İlginç bir kitap da Vedat Yenerer imzasını taşıyan “Ergenekon Tezgahı”... Kitapta akla mantığa sığmayan nice satırlar yer alıyor... Mesela...

Danıştay cinayetinden müebbet hapse mahkûm olan Osmanım lakaplı Osman Yıldırım, Cumhuriyet gazetesine atılan bombaları Ataşehir’de Recep Özkan’ın evinde önce Muzaffer Tekin’den sonra (ifade değiştirip) Veli Küçük’ten aldığını söylüyor. Üç yıldır bu konu araştırılıyor. Keşifler yapılıyor. Son keşif iki hafta önce yapıldı malum. Osman evi bulamadı. Recep Özkan’ın evinde gerçekten böyle bir alışveriş yapıldı mı? Bombaları gerçekten Veli Küçük veya Muzaffer Tekin mi verdi?

Yargı harıl harıl bu soruların yanıtını ararken Vedat Yenerer şu küçük bilgiyi ekliyor:

“Bugüne kadar ne polis, ne savcılar ne de hâkimler evin sahibi olan Recep Özkan adlı kişiyi ne aradılar, ne sordular!”

* * *
Savaş muhabiri Vedat Yenerer’in hobilerinden biri gittiği ülkelerden antika silah toplamaktır. Bunlardan biri 1873 yapımı tüfektir. Gözaltına alınırken işyerinde yapılan aramada bu tüfeğe de el konulur. Savcılıktaki sorgusu sırasında polisin o tüfekle ilgili raporunu görür.

Aynen şöyle denmektedir:

“Yivli setli, mekanik sistemdeki parçalar çalışır durumda. 1873 yapımı, Avusturya - Macaristan İmparatorluğu döneminden kalma Werndl marka tüfek. Fişeği olmadığından atıp atmadığı bilinmiyor. Bu nedenle VAHİM tüfektir.”
Avukatı, devlette mermisi yok, denenemiyor, müvekkilim fişeği nasıl bulsun, diye itiraz eder ama... Savcı, oralı bile olmaz, raporu dosyaya ekler.

Melih AŞIK / MİLLİYET