Sıkıntılı günler kapıda! Gain’i harcayacaklar Matmazel!

Batmış bir projenin remake’i olmak nasıl bir girişimcilik örneğidir? Platformu hızla batıracak bu kararları kim alıyor?

Fox TV, Masumiyet’i bitirme kararı almış. İlk bölümden belliydi! Şu tutar, şu tutmaz diye yazmaktan dilimde tüy bitti. Bu yıl yazdığım dizi eleştirilerinde Camdaki Kız ve Maraşlı hariç doğru tahminler yaptım ama buraya kendimi övmeye gelmedim. Daha ilk bölümden hepsinin nefesinin kaç bölüm koşmaya yetecek olduğu anlaşılıyor. Hani çok güzel bir Anadolu deyişi vardır; “olgaç oğlak b*kundan belli olur” diye…

Dizilerin kaderini tahmin etme meselesini genişletip bunların yayınlandığı platformları incelemeye başladığımda da neyin nereye gideceği aşağı yukarı belli oluyor. Son birkaç yıldır yaşanan dijital platform çılgınlığında bir sürü yeni platformumuz oldu. Bu yeni bir “altına hücum” dalgası İşe DVD kiralamacı olarak başlayıp internetin olanaklarını keşfederek bambaşka bir icat yapan Netflix oyunun kurallarını sonsuza dek değiştirdi. 80'lerde yaşanan video çılgınlığını bile aşan bir şey bu ve daha şimdiden hepimiz birine ya da bir sürüsüne üyeyiz. Televizyonculuğun geleceği burada!

Yerli platformların şansı ne?

Bu süreçte yerli dijital platform sayısı da artıyor ama yerel pazar olgunlaşmış değil. Oyuna son giren iki platformun kaderi meçhul! Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Exxen ve Gözde Akpınar’ın sahibi olduğu Gain TV…

Acun Ilıcalı medya profesyoneli, Exxen ilk zamanlardaki enteresanlığını yitirmiş olsa bile bir noktada operasyonunu karlı hale getirmeyi başarabilir, hele de süper lig maçlarının yayın haklarını alırsa Exxen’i kimse tutamaz. Bu platformun kuruluş amacının başından beri bu olduğunu düşünüyorum zaten. Şu anki içeriğe takılmayın, o el değiştiren TV kanallarının o geçiş sürecinde sürekli film yayınlaması gibi bir şey. Exxen henüz kıvamını bulmadı, bu platform bir başkalaşım geçirecek bu muhakkak.

Gain’e gelince…

Gain, hareket halindeki yani takside, metroda, yolda olan insanları hedefliyor. Derdi televizyona değil telefona girmekti ama TV olayına Exxen’den bile önce girdi çünkü başka çaresi yok! Mobil izlenme odaklı dikey format, 10 dakikalık diziler... Gain diğerlerinden farklı bir platform ama bir icat değil. Jeffrey Katzenberg'in kurduğu Quibi'nin yolu tam olarak buydu ve 1,75 milyar dolarlık sermayesine rağmen Quibi battı! Hollywood'un harika çocuklarının daha büyük para ile denediği ve işe yaramamış bir yöntem bu...

Gain’in büyük hatası!

Yine Quibi gibi yayıncılığa bedava olarak başlayan epey süre de öyle giden Gain geçtiğimiz ay abonelik ücretlerini açıkladı. Aylık 23,99 TL yani neredeyse Netflix’in temel paket ücreti. Bu çok fazla ve bu fiyatla abonelik çekemeyecekleri çok belli. Gain’in stratejisini başından beri anlayabildiğimi söyleyemem. Batmış bir projenin remake’i olmak nasıl bir girişimcilik örneğidir? Platformu hızla batıracak bu kararları kim alıyor?

Gain’in başındaki isim Cem Aydın ve yakın zamana kadar platformun başındaki isim o idi. Cem Aydın aynı zamanda Gözde Akpınar’ın sevgilisi ve ilişkilerini bir iş ortaklığına çevirmeye karar vermişler. Bu genellikle berbat bir fikirdir. Gözde Akpınar farklı ve hedef kitle odaklı bir dijital platform kurmaya karar veriyor ya da bu konuda heveslendiriliyor. Cem Aydın’ın da aklına gelen en müthiş fikir, batık bir girişim olan Quibi’yi alıp bire bir kopyalamak. Sonra da “onlar battı biz de batalım” dercesine 23,99’luk bir abonelik bedeli açıklamak! 8 TL’ye Amazon Prime Video, 9.99 TL’ye BluTv aboneliği satılan ülkede kim Gain’e bu parayı verir? Kimse vermez!

Eğer okuyorlarsa tavsiyem hemen abonelik bedelinde güncelleme yapmaları. Bazı hamleler yapıyorlar ama yeterli değil. Platform, üniversiteliler için öğrenci tarifesi açıkladı. İndirimli paketin fiyatı aylık 11,90 TL olarak belirlendi. Bakın, bu bile fazla. Gain 10 TL’den daha fazla bir rakamla abone toplayamaz ve batar çünkü platformun oltasında 10 Bin Adım’dan başka yem yok. Açıkladıkları hiçbir yeni proje heyecanlandırmıyor.

Hangi yerli platform yükselecek?

Bu işi doğru yapan yok mu? Var, BluTV… İlk yerli dijital platform olan BluTV müthiş bir önseziyle yönetiliyor. Abonelik ücreti makul ve Discovery ortaklığı büyük güç kattı. Üstelik, AT&T'nin sahibi olduğu WarnerMedia ile Discovery'nin tek bir mega şirket altında birleşeceği açıklandı. Böylelikle, Warner Bros., HBO Max, CNN, Discovery, TLC, Animal Planet gibi dev medya organları aynı çatı altında yer alacak. BluTV bu birleşmenin meyvelerini de toplayacak ama yazılım kısmı sıkıntılı, o konuda iyileştirme şart ve artık 4K yayın gerekiyor. Evlerdeki televizyonlar değişiyor ama hiçbir yerli platform 4K içerik sunmuyor. BluTV bu konuda da önder olabilir.

Yazının sonunda; Gain’i çok sıkıntılı günler bekliyor. İnsanlar bedavayken çok sevdiler ancak orada izlemeyi sevdikleri 10 Bin Adım gibi işler bittikten sonra açıklanan 23.99 TL’lik abonelik rakamını ödemeyecekler. Gain, dikey formattan hemen vazgeçmeli, evde izlenme odaklı olmalı, uzun metrajlı film kütüphanesi oluşturmalı, sadece patronun sevgilisinin çevresine değil farklı içerik üretebilecek herkese açık olmalı, bu kadar niş olmaya kasmamalı ve 5,99 TL gibi herkesin ödeyebileceği bir abonelik bedeliyle yayılmalı.

Platform için yapacağım bedava danışmanlık buraya kadar. Uygularlar mı bilemem ama yapmazlarsa platformun sonu yakın. Bu cümleler hoşlarına gitmediyse Quibi’nin cesedi henüz soğumadı, gidip bakabilirler.

MURAT TOLGA ŞEN