Sıcak ama bayat bir dizi: Gençliğim Eyvah

Gençliğim Eyvah’ın sevimli bir hikayesi olmasına rağmen o sevimlilik seyirciye geçmiyor.

ATV’nin yeni dizisi Gençliğim Eyvah’ın ilk bölümü dün akşam yayınlandı. Dizi, biri Adanalı öbürü Urfalı iki kebapçının yıllar önce Bodrum’da İtalyan turist kadınlarla yaşadıkları bir günah gecesinin meyveleri olan çocuklarının yıllar sonra ayaklarına dolanması ve düzenlerini bozmasıyla ilgili bir komedi. Dizideki başlıca oyuncular, Cengiz Bozkurt, Levent Ülgen, Günay Karacaoğlu, Ulviye Karaca, Elif Doğan, Ekin Mert Daymaz, Burak Tozkoparan, Erdem Kaynarca, Bahar Süer, Kemal Uçar, İpek Çiçek, Ecem Atalay ve Beyti Engin...

Ne zamandır yeni bir dizi izlememiştik. Dizi izlemeyi özlüyor insan diye devam edeceğimi sanıyorsunuz ama hayır, bu düzende dizi izlemek bir işkence, özlenmiyor! Gençliğim Eyvah, reyting yarışında günü 5. olarak tamamladı ama izlenme oranları çok düşük.

Gençliğim Eyvah’ın sevimli bir hikayesi olmasına rağmen o sevimlilik seyirciye geçmiyor. Orijinal bir hikayesi olmadığı için oyun mekanikleşiyor ya da bana öyle geliyor. İkinci Bahar’daki Ali Haydar’la Vakkas kapışmasının bir benzeri ile açılan dizi hızlıca başka bir yöne evriliyor ve bir değil tam iki tane “Yabancı Damat” sokuyor gözümüze... Gerisi de yine bir sürü başka diziden “seyirci bunu seviyor” diyerek alınmış notalar. Türk diziciliğinin 2020 yılında orijinal hikayeyi tamamen tükettiğini görmek acı verici. Biz bu hikayenin yıllar önce Samatya’da geçenini izlemedik mi? Kebapçının kızına aşık olan yabancı genç arıyorsanız orada da vardı. Tan Sağtürk’ün oynadığı Timothy’i hatırladınız mı?

Gençliğim Eyvah’ın 141 dakikalık ilk bölümünün toplamında 41 dakikalık hikaye var gerisi oyuncular arasında top çevirme telaşından ibaret. Öyle olunca da uzun zaman oynadıkları rollere doğru kayıyorlar. Cengiz Bozkurt, Erdal Bakkal’laşıyorken Levent Ülgen bu defa saf birini oynamasına rağmen mimik ve jestleriyle En Son Babalar Duyar’ın Kadir’ine kaçıyor.

Bilmiyorum belki de sorun dizideki herkesin komik oynamaya çalışmasıdır. O işi Cengiz Bozkurt, Levent Ülgen, Günay Karacaoğlu ve Beyti Engin’e bıraksalar daha iyi. Bir de şu yabancıyı oynayan Türk aktör meselesi beni hep rahatsız etmiştir. Çocukluğumda Kara Murat dizisinde Bizanslı rolündeki Türkleri izlediğimden beri bu böyle, çok mu zor, Türkçesi olan bir yabancı oyuncu bulmak. Olmasa da repliğini ezberletirsin ama hiç olmazsa oyunun inandırıcılığı artar. Bu Zola ile Çavi’yi hiç tutmadım ben...

Gençler farklı düşünebilir, malum yine 70’lerdeki kartpostal yüzü oyunculuğuna döndük. Dizinin genç kadrosu da, “kız seyirciler bu erkeklere, erkekler de bu kızlara aşık olsun” diye oluşturulmuş. Bir tane sıradan suratlı genç yok. Hepsi bir cazibe unsuru olarak duruyor dizinin içinde. İkinci Bahar’ı kopyalayacaktınız madem asıl bu tarafını alsaydınız. Ali Haydar’ın da, Vakkas’ın da çocukları dümdüz insanlardı hatta onların kompleksleri de bölüm konusu olurdu. Buradan ne çıkacak?

Gençliğim Eyvah’ın ilk bölümünün sosyal medyadaki seyirci yorumlarına baktığımda hep aynı “sıcacık bir hikaye” cümlesiyle övüldüğünü gördüm ama bana başarısız bir İkinci Bahar replikası olarak göründü, biraz da Yabancı Damat ama tutar mı bilmiyorum. Tutsa bile kendini kışa atabileceğini sanmıyorum çünkü bir şeyin sadece sıcak olması yetmiyor. Bayat bir şeyi ısıttığınız zaman sıcak olur ama lezzetli olmaz!