Polemik & Kulis
26 Mar 2018 16:27 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:06

Show TV'de flaş gelişme! Güney Kore skandalının faturası kime kesildi? (Medyaradar/Özel)

Show TV, Güney Kore'deki bir cinayetle ilgili haberinde katil fotoğrafı olarak Güney Kore cumhurbaşkanının fotoğrafını kullanarak krize yol açmıştı.

Show TV'nin, 'Filipinli hizmetçiyi öldüren Güney Koreli adam' konulu bir yaşam haberinde Güney Kore lideri Moon'un fotoğrafını kullanarak yolaçtığı krizin faturası kesildi.

Kanal 25 Şubat'ta yayınlanan haber nedeniyle uzun süre özür dilememiş, haberin Güney Kore basınında ve sosyal medyada büyük tepki çekmesinin ardından 11 Mart yayınında  özür dilenmişti.

Skandalla ilgili olarak Show TV Dış Haber'de 5 yıla yakın süredir editör olarak görev yapan Soydan Menekşe'nin görevine son verildi.

Skandalın patlak vermesinin ardından izne çıkartılan editör Menekşe'nin önceki gün kanalla ilişiği kesildi.  

İKİ ÜLKE ARASINDA KRİZ YARATTI

Show TV'nin 25 Şubat'ta yayınlanan ana haber bülteninde, 'Filipinli hizmetçiyi öldüren Güney Koreli adam' haberinin görseli olarak Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in tek başına görüldüğü ve ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump ile PyeongChang Olimpiyat Oyunları'nın kapanışı öncesinde verdiği bir pozu kullanıldı.

Haberde Moon'dan 'milyoner iş adamı', Ivanka Trump'tan da 'karısı' diye söz edildi.

Haberdeki hata sonrası uzun süre özür dilenmemesi Güney Kore basınında ve sosyal medyada büyük tepki çekti.

Tepkilerin yoğunlaşması üzerine Show TV, 11 Mart 2018 tarihli yayınında “Tamamen istek dışı gerçekleşen bir hata” diyerek Güney Kore'den özür diledi. Show TV'nin özür açıklamasında, "Bir özür borcumuz var, özrümüzü ilettik ama buradan iletmek isteriz. Hem Cumhurbaşkanı'ndan hem de Güney Kore halkından özür dileriz." denildi.